křen

Víme, jak zkrotit křen na zahradě – takhle vám nezplaní

Při pěstování křenu je častým problémem velmi rychlý růst – paradoxně. Křen hravě totiž uteče ze záhonků a roztáhne se po celé zahradě. A jak tomu předcházet? Způsoby jsou hned dva, oba však v sobě skrývají jistou míru pracnosti. Kterému dáte přednost vy?

Máte-li na zahradě lehkou, písčitou půdu a množství slunných míst (nebo alespoň polostín), určitě se u vás křenu selskému (Armoracia rusticana) zalíbí. Jeho velké, tmavě zelené listy, mohou působit do jisté míry i dekorativně, to nejdůležitější se však ukrývá pod zemí. I když to tak nevypadá, křen selský není naše původní rostlina. Jeho dávnou domovinou je jihovýchod Evropy, odkud se na naše zahrádky rozšířil až někdy ve 12. století.

O to rychleji si získal srdce (i jazyk) každého milovníka pikantních jídel. A pomáhal také s konzervací mnoha potravin. Například masa a kvašené zeleniny, ale také jablečného moštu. I dnes je doporučeno přidat do velkého demižonu dvě lžíce strouhaného křenu. Musíte však počítat s poněkud pikantní příchutí, kterou příliš mnoho strávníků neocení.

Křen na každém zápraží? Dnes už spíš ne

křen selský 200x300 - Víme, jak zkrotit křen na zahradě - takhle vám nezplaní

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Dříve byl křen k nalezení prakticky u každé chalupy. A nejenom tam, volně se rozšiřoval i v lesích či na méně zarostlých loukách. Dnes sice z volné přírody úplně nevymizel, ale jeho hledání dá rozhodně trochu práci. Navíc staré kořeny křenu dokáží prorůst opravdu hluboko do země, odkud se nechávají vyrýt jen nerady.

Nemořte se s nimi a vypěstujte si svůj vlastní křen. Sazenice seženete snadno. Zasaďte je do vhodné půdy a nechte zesílit. Na podzim jich polovinu vykopejte. Pokud jste nikde neudělali chybu, budete mít před sebou nádherné kousky s množstvím postranních kořenů. Právě ty nasekejte asi na deseticentimetrové kusy a odložte ve sklepě na vrstvu vlhkého písku. Na jaře vám poslouží jako nová výsadba.

Zbylý křen zpracujte tak, jak jste zvyklí. Na podzim zopakujte totéž, ovšem s druhou polovinou záhonku – a tak pořád dokola. Získáte tak stále čerstvý šťavnatý křen jen s minimálními náznaky dřevnatění a výrazným aroma. Velký rozdíl oproti tomu dostupnému v obchodech, že? A kořenovými řízky můžete podělit i své přátele a známé, každý rokem jich bude dost a dost.

Pěstování křenu v ohrazeném záhonku

Nechcete-li křen vypustit volně do zahrady, a zároveň se vám nechce každým rokem zakládat novou kulturu, postarejte se, aby se z vyhrazeného záhonku nemohla tahle všetečná rostlinka nikam rozšířit. Dobře pro jeho pěstování poslouží vysoký záhon, o jehož výstavbě jsme tu už psali.

Další, méně pracnější možností, je tvorba ohrazené zapuštěného záhonu. Stačí vyhloubit dostatečně dlouhý příkop, jeho stěny obložit tvrdým nepropustným materiálem, a křen pěstovat pouze zde. Dbejte však na pravidelnou redukci rostlin uvnitř, jinak se brzy začnou utlačovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít