lantana

Libora měňavá (lantana), krásná i léčivá rostlina

Zajímavá rostlina, která mění barvu květů během svého vývoje. Neupoutává pouze svým vzhledem, ale dokáže i léčit. Má ráda slunce. Libora je známá ještě pod názvem lantana. Má bohaté květenství a dlouhou dobu kvetení.

Libora (lantana) kvete opravdu dlouho, doba květu začíná v květnu a končí na konci října. Její domovinou je oblast Jižní Ameriky, je to stálezelený, rychlerostoucí keř. Květy jsou složeny z drobných, trubkovitých kvítků, které velmi výrazně voní, stejně tak i její listy. Pokud květy rozemnete v prstech, ucítíte jemnou, citrusovou vůni.

Barevná přeměna květů

Květy mají velkou barevnou škálu, od žluté, přes oranžovou, růžovou, červenou až po fialovou. Není divu, že jsou neodolatelným lákadlem pro motýly. Dobu kvetení prodloužíte, pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a nenecháte je přeměnit v bobulovité plody.

květina 300x217 - Libora měňavá (lantana), krásná i léčivá rostlina

Libora

Jak na pěstování

Libora je na pěstování poměrně nenáročná. Velmi jí vyhovuje slunečné stanoviště. Rostlinu lze pěstovat na záhonech, truhlících, závěsných nádobách nebo velmi efektního dojmu docílíte, pokud liboru vypěstujete jako vysokokmen, protože dominantou bude záplavu květů. Jen pozor při manipulaci, veškeré části rostliny jsou jedovaté. Na což musíme myslet hlavně u dětí, barevné květy jsou velkým lákadlem. Liboru lze přezimovat, na bezmrazém místě. Nejjednodušší množení je pomocí bylinných řízků.

Jak liboru využívá lidové léčitelství

Libora obsahuje velké množství biologicky aktivních látek. Obklady se využívají například na špatně hojící rány. Listy, květy i kořeny se používají na odvar. Dokážou si poradit s infekcemi horních i dolních cest dýchacích, revmatismem, kožními problémy. Libora působí nejen na lidi, ale využívá se i u zvířat.

Látky obsažené v liboře působí antibakteriálně, fungicidně a insekticidně.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář