Lilie zlatohlavá kvete od června až téměř do konce léta a spolehlivě upoutá pozornost, protože její květy vypadají exoticky. Mají růžovou až jasně nachovou barvu, jsou poseté skvrnkami a krásně voní.
Lilie zlatohlavá (Lilium martagon) se řadí do čeledi liliovitých. Může dorůstat 40 – 150 cm výšky. Kvete jasně růžově až nachově červeně, z květů ční sametové tyčinky tmavě – fialové barvy. Květů může být v hroznovitém květenství až 25, listy lilie zlatohlavé jsou podlouhlé, křehké a vyrůstají po průběhu lodyhy spirálovitě. Díky nazpět ohnutému květenství se řadí mezi turbanovité lilie.
Může vyrůst až 110 cm, záleží na vlhkosti a výživě podloží, v případě příznivých podmínek dorůstá větší výšky, obvykle je však vysoká 60 cm. Její cibule má zlatavou barvu a nemá vnější obalovou vrstvu, tak je citlivá na přeschnutí.
V přírodě ji můžeme potkat v listnatých a smíšených lesích. Ve vyšších polohách je k nalezení i na otevřených loukách. Spíše než na výsluní ji najdeme uprostřed hustého houští, které udržuje vlhké podloží. V přírodě je chráněna jako ohrožený druh, takže si ji rozhodně neodnášejte domů. V zahradnictví můžete zakoupit lilie, které nepochází z přírodního sběru.
Jak lilii zlatohlavou pěstovat
Vyžaduje dobře propustnou, vápenitou půdu s dostatkem živin. Příliš nemá ráda teplou půdu a její záhřev. Stanoviště jí vyhovuje polo – stinné, na přímém slunci rostlina příliš neprospívá. Cibule se vysazují 12 – 15 cm hluboko do půdy v období březen – duben nebo září – říjen. Je dobré nad místem popřemýšlet, vysazenou cibuli už nepřesazujeme. Lili zlatohlavou lze vypěstovat i ze semen, postup je však náročnější a zdlouhavý. Cibulky je dobré chránit před slimáky. Je mrazuvzdorná. Lilie zlatohlavá není příliš rozšířená, což se odráží i na ceně cibulek.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz