lilie zlatohlava

Lilie zlatohlavá je něžná a exotická kráska v zahradě

Lilie zlatohlavá kvete od června až téměř do konce léta a spolehlivě upoutá pozornost, protože její květy vypadají exoticky. Mají růžovou až jasně nachovou barvu, jsou poseté skvrnkami a krásně voní.

Lilie zlatohlavá (Lilium martagon) se řadí do čeledi liliovitých. Může dorůstat 40 – 150 cm výšky. Kvete jasně růžově až nachově červeně, z květů ční sametové tyčinky tmavě – fialové barvy. Květů může být v hroznovitém květenství až 25, listy lilie zlatohlavé jsou podlouhlé, křehké a vyrůstají po průběhu lodyhy spirálovitě. Díky nazpět ohnutému květenství se řadí mezi turbanovité lilie.lilie - Lilie zlatohlavá je něžná a exotická kráska v zahradě

Může vyrůst až 110 cm, záleží na vlhkosti a výživě podloží, v případě příznivých podmínek dorůstá větší výšky, obvykle je však vysoká 60 cm. Její cibule má zlatavou barvu a nemá vnější obalovou vrstvu, tak je citlivá na přeschnutí.

V přírodě ji můžeme potkat v listnatých a smíšených lesích. Ve vyšších polohách je k nalezení i na otevřených loukách. Spíše než na výsluní ji najdeme uprostřed hustého houští, které udržuje vlhké podloží. V přírodě je chráněna jako ohrožený druh, takže si ji rozhodně neodnášejte domů. V zahradnictví můžete zakoupit lilie, které nepochází z přírodního sběru.

Jak lilii zlatohlavou pěstovat

Vyžaduje dobře propustnou, vápenitou půdu s dostatkem živin. Příliš nemá ráda teplou půdu a její záhřev. Stanoviště jí vyhovuje polo – stinné, na přímém slunci rostlina příliš neprospívá. Cibule se vysazují 12 – 15 cm hluboko do půdy v období březen – duben nebo září – říjen. Je dobré nad místem popřemýšlet, vysazenou cibuli už nepřesazujeme. Lili zlatohlavou lze vypěstovat i ze semen, postup je však náročnější a zdlouhavý. Cibulky je dobré chránit před slimáky. Je mrazuvzdorná. Lilie zlatohlavá není příliš rozšířená, což se odráží i na ceně cibulek.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít