reva

Padlí révy: Odhalte ho včas díky jednoduchému triku

Ještě donedávna měli vinaři mnohem větší strach z tzv. plísně révy, ovšem padlí jí v posledních letech začíná co do výskytu jednoznačně překonávat. Jde o nebezpečného protivníka, který se zpočátku tváří zcela nenápadně, o to rychleji se však později rozšíří.

Padlí révy způsobuje houba Erysiphe necator. Můžete ji znát také pod staršími označeními moučnatka, révové padlí nebo poetické „oidium“. Napadá všechny zelené části rostlin a za příznivých podmínek se šíří opravdu bleskurychle. Jinými slovy – stačí dva dny s vyšší teplotou a vlhkostí a padlí révy napadne celý révový keř.

Buďte důslední a předejdete katastrofě

Bohužel lze první příznaky padlí révy detekovat jen velmi těžko. Je nutné vzít list a nastavit si ho vodorovně do roviny očí. Poté důkladně prohlédněte spodní i horní stranu listu včetně řapíku. Pokud je Erysiphe necator přítomna, prozradí se matnými flíčky, přecházejícími na okraji až do stříbřitého lesku.

Ovšem jestliže žádný příznak potíží nenajdete, nenechte se ukolébat a prohlédněte další listy. Pět minut, které každý den strávíte u svého keře vinné révy, vám může později bez nadsázky zachránit úrodu. A jak vypadá napadení révovým padlím dál? Matné skvrnky postupně pokrývá povlak houbového mycelia – mívá šedobílou barvu. Další fází je hnědnutí až černání takovýchto oblastí a úplně nakonec se listy révy svinují, osychají a nakonec opadávají.

Padlí révy nenapadá jenom listy

Bohužel onemocněním listů tato katastrofa zpravidla nekončí. Stejně hojně jsou napadány i květy, případně mladé bobule. Pokryjí se šedobílým povlakem a vypadají jakoby pomoučené. A jestliže se ani v této fázi rozhodnete nezasáhnout, začnou hrozny usychat – bobule praskají a dochází ke ztrátě jejich vnitřního obsahu (semena tzv. vyhřezávají). V takové chvíli je už na jakýkoliv zásah pozdě. Plody nelze konzumovat a nehodí se ani pro výrobu vína.

Mladší porosty vinné révy jsou náchylnější

Jestliže pěstujete révových keřů více, jen stěží je můžete každý den opravu pečlivě zkontrolovat. V takovém případě se hodí vědět, že úplně první příznaky révového padlí se zpravidla objevují na mladých, ještě nevyzrálých révových letorostech. Opět dochází zpočátku k výskytu šedavého povlaku mycelia, které později graduje do černohnědých skvrn, končících finálním seschnutím a odpadnutím listu. Včasný zásah je však nutný – napadené letorosty špatně přezimují (hůře totiž do podzimu vyzrávají) později vás rozhodně nepotěší velkou úrodou.

reva plody - Padlí révy: Odhalte ho včas díky jednoduchému trikuKde révové padlí přezimuje?

Kromě okamžitého ošetření napadeného porostu se vyplatí myslet i na mechanismus přezimování padlí a tím chorobě co nejúčinněji předcházet. Padlí révy přežívá v zimních očkách napadeného keře a to vždy ve formě podhoubí. Nevyhovují mu ovšem nízké teploty – už -17 °C ho odkáže spolehlivě zlikvidovat.

Dalším místem, kde se padlí udrží do následující sezóny, jsou pupeny. Pokud se do nich dostane ještě v zeleném stadiu, je jeho výskyt v následující sezóně prakticky jistý. Ovšem dojde-li k masivnímu výskytu padlí až ve chvíli, kdy jsou pupeny již dřevnaté a pokryté šupinami, není následující sezóna tak ohrožena. Přezimujících spory se totiž tvoří méně a zimu nepřežívají.

Sečteno a podtrženo: jestliže se u vašich rostlin objeví padlí už v období květu, velmi pravděpodobně se s ním budete potýkat i během následující sezóny (a vyplatí se tedy mít po ruce nějaký ten postřik). Naopak při pozdním výskytu padlí, zapříčiněném extrémně teplým a vlhkým podzimem, se ohrožení svých rostlin v následujícím roce obávat spíše nemusíte.

Co ještě vědět o révovém padlí

Plocha starších listů je na padlí méně citlivá než čerstvá zeleň a to stejně platí i u bobulí. Starší plody s tuhou slupkou jeho náporům odolají a později se dají bez problémů konzumovat nebo použít k přípravě vína nebo jiných produktů. Nejcitlivější jsou bobule zhruba o velikosti hrášku, později je padlí už příliš neohrozí.

Pro padlí představuje optimální teplotu rozmezí 20-27 °C. Tehdy se množí obzvláště rychle, zvláště je-li jeho výskyt posílen vysokou vzdušnou vlhkostí. Naopak přímé dopadání vody mu vadí (na rozdíl od plísně révy). Panují-li teploty vyšší než 30 °C, pak se výskytu padlí révy obávat nemusíte a nesvědčí mu ani sucho.

Jak si poradit s výskytem padlí révy

Za extrémně nepříznivých podmínek (vyšší teploty a vzdušná vlhkost) se může padlí objevit už na velmi mladých letorostech v průběhu května. Tehdy se vyplatí sáhnout po přípravcích na bázi kontaktních fungicidů, obsahujících síru.

Další fáze ošetření je doporučena ve chvíli, kdy réva začne kvést. Tehdy vybírejte přípravek s dlouhou dobou působení, který pokryje celé toto období. Jde o přípravky tzv. systémové – ovšem postřik nezanedbejte ani v chvíli, kdy na další příznaky choroby již nenarazíte. Kontaktní fungicid révě neublíží, naopak dokáže předejít celé řadě potíží.

Vinnou révu je třeba pečlivě kontrolovat prakticky až do konce sezóny. Po kontaktním fungicidu sáhněte vždy, když první příznak choroby zpozorujete. Jak jsme si už řekli výše, houba Erysiphe necator se dokáže šířit opravdu rychle a pokud ošetření révového keře zanedbáte, můžete i přes velmi slibný start sezóny rychle přijít o celou úrodu. Rozhodně se tedy vyplatí věnovat péči pravidelným kontrolám vašich keřů a v případě potřeby mít po ruce vhodný přípravek, kterým listy, květy i mladé plody ošetříte.

Při opravdu příznivých podmínkách jinak může být vše ztraceno doslova do dvou dnů. A to by byla rozhodně velká škoda. Zvlášť když je boj proti révovému padlí poměrně snadný.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít