sazaník

Sazaník květnatý, objevte kouzlo netradiční dřeviny

Tento netradiční keř má zajímavé, vínové květy a voní po ovoci. Velmi dobře se sazaník kombinuje s trvalkami i ostatními okrasnými dřevinami. Na podzim se ozdobí dekorativními tobolkami.

Sazaník květnatý (Calycanthus floridus) má původ v jihovýchodní části USA od Alabamy po Virginii. Roste v opadavých nebo smíšených lesích, podél vodních toků. Je to opadavý keř, který dorůstá výšky 1-3 m. Má výrazně aromatické kořeny, větve i listy. Květy jsou přibližně 5 cm široké a mají výrazné aroma, připomínají květy magnolie. Mají vínovou barvu, později se přeměňují v převislé tobolky, které jsou plné semen, z těch si můžete vypěstovat nové rostliny. Listy jsou zelené a vydrží dlouho svěží.

sazanik - Sazaník květnatý, objevte kouzlo netradiční dřevinyJak sazaník pěstovat

Vysazuje se v období březen – květen nebo v září až do zámrazu. Kontejnerové rostliny po celý rok. Keři vyhovuje slunné a teplé stanoviště, poradí si však i s polostínem. Půda by měla být mírně vlhká a výživná, ne však přemokřená. Na suché půdě nebude prospívat. V zimě by mělo být místo chráněné před mrazem.

Pokud sazaník vysadíme do volné půdy, bude potřebovat častější zálivku. Vždy kontrolujte substrát, aby úplně nevyschnul. Pokud dobře zakoření a srážek je dostatek, nepotřebuje už větší vláhu.

Keřík není třeba více přihnojovat, ani škůdci ho příliš nenapadají. Mladé keře je vhodné na zimu krýt, u straších dobře mulčujeme kořeny, například vyzrálým kompostem, v zimě ochrání a na jaře doplní živiny.sazaník květnatý - Sazaník květnatý, objevte kouzlo netradiční dřeviny

Jak provádět řez

U mladých keřů provádíme na jaře hlubší, zmlazovací řez, takto v prvních letech po výsadbě dosáhneme kompaktního tvaru. Starší sazaník už zmlazovací řez nepotřebuje, pokud ho přesto chcete provést, dělá se brzy na jaře, za bezmrazého počasí. Zároveň odstraníme suché a poškozené výhony.

Sazaník se může vysadit do skupinky několika kusů nebo do kvetoucího trvalkového záhonu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít