Ostruhatka je jihoafrická trvalka, která se však v našich podmínkách pěstuje spíše jako letnička. Velmi dobře se vyjímá v závěsných nádobách a truhlících. Ostruhatka může vykvést v několika barvách, záleží na kultivaru.
Ostruhatka (Diascia) tvoří jemně převislé stonky a má drobné kvítky. Stonky jsou hustě poseté trubkovitými květy, ty mají v zadní části ostruhu. Potřebují hodně světla a teplo, takže jim to výborně svědčí na balkonech. Rod Diascia zahrnuje přibližně 70 druhů ostruhatek, všechny mají původ v Jižní Africe. Ve své domovině vytváří keříky a rostou jako trvalky, v našich podmínkách jim většinou nedokážeme připravit takové podmínky, aby bez problémů přezimovaly. Pěstování ostruhatky jako jednoletky je mnohem snadnější. Existují vzpřímené i převislé druhy, jejich kombinací v jedné nádobě vytvoříte nevšední podívanou. Většinou vykvétá v růžové barvě, je ale k dostání i červená, oranžová či bílá.
- Diascia anastrepta má růžové květy a stonky dlouhé 25-40 cm, které přepadávají. Je otužilá, může růst i v chladnějších oblastech.
- Diascia integerrima kvete malými, světle růžovými květy. Stonky jsou vzpřímené, vysoké přibližně 30-40 cm.
- Diascia vigilis je 50 cm vysoká, má lesklé, zelené listy. Květy jsou růžové až lososové, běžně roste ve vysokohorském pásmu, snáší i chladnější místa.
- Diascia barbarae je nejčastěji šlechtěným druhem, je nízká a často převislá. Má pestrobarevné květy (růžové, oranžové i červené).
Pěstování
Semena se vysévají koncem února nebo v březnu, do pařeniště nebo do truhlíků pod sklo. Na venkovní stanoviště se rostliny vysazují až v druhé půlce května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Potřebuje slunné stanoviště, kde pěkně pokvete. Z květů se můžete těšit poměrně dlouho, někdy i do prvních mrazíků. Přibližně první 4 týdny po výsadbě hnojíme hnojivem pro růst, později pro květ. Pokud ostruhatku pěstujete v truhlíku, na dno dejte drenážní vrstvu a vyvrtejte otvory, pro lepší odtok přebytečné vody. Zálivka je třeba pravidelná, dobré je nechat substrát mírně proschnout a potom zalít. Nesnáší přemokření. Pokud se příliš rozrostla a je nevzhledná, zastřihněte ji, opět krásně vykvete. Množíme semeny nebo řízky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Podle mne je ostruhatka lepší, než bacopa-jako doplměk do truhlíku. Bacopa -aspoň u nás, nesnáší vedro a prudké slunce , nejkrásněji kvete až k podzimu. Ostruhatka se mi osvědčila lépe, kupuji bílou. Škoda ale, že ji prodává málokdo.
Zrovna sháním něco, co vydrží ten nekonečný úpal na jižních oknech našeho domu – vyzkouším.
I ja ji pěstuji a letos mi přezimovala normálně v záhonu,když jsou mrazy, přikryla jsem chvojím a na to suché listí , když bylo mírně, odkryla jsem. Za pokus to stojí:). Přezimovaly i delospermy ,eukalyptus a rozmarýna
Zahrada je ale v Praze,kde je tepleji. Hezký den! Alča
dobry den nemužu sehnat seminka Ostrouhatky nevite prosim kde se daji objednat?