ostruhatky

Pestrobarevná ostruhatka: Ozdoba letních balkonů

Ostruhatka je jihoafrická trvalka, která se však v našich podmínkách pěstuje spíše jako letnička. Velmi dobře se vyjímá v závěsných nádobách a truhlících. Ostruhatka může vykvést v několika barvách, záleží na kultivaru.

Ostruhatka (Diascia) tvoří jemně převislé stonky a má drobné kvítky. Stonky jsou hustě poseté trubkovitými květy, ty mají v zadní části ostruhu. Potřebují hodně světla a teplo, takže jim to výborně svědčí na balkonech. Rod Diascia zahrnuje přibližně 70 druhů ostruhatek, všechny mají původ v Jižní Africe. Ve své domovině vytváří keříky a rostou jako trvalky, v našich podmínkách jim většinou nedokážeme připravit takové podmínky, aby bez problémů přezimovaly. Pěstování ostruhatky jako jednoletky je mnohem snadnější. Existují vzpřímené i převislé druhy, jejich kombinací v jedné nádobě vytvoříte nevšední podívanou. Většinou vykvétá v růžové barvě, je ale k dostání i červená, oranžová či bílá.

ostruhatka - Pestrobarevná ostruhatka: Ozdoba letních balkonů

  • Diascia anastrepta má růžové květy a stonky dlouhé 25-40 cm, které přepadávají. Je otužilá, může růst i v chladnějších oblastech.
  • Diascia integerrima kvete malými, světle růžovými květy. Stonky jsou vzpřímené, vysoké přibližně 30-40 cm.
  • Diascia vigilis je 50 cm vysoká, má lesklé, zelené listy. Květy jsou růžové až lososové, běžně roste ve vysokohorském pásmu, snáší i chladnější místa.
  • Diascia barbarae je nejčastěji šlechtěným druhem, je nízká a často převislá. Má pestrobarevné květy (růžové, oranžové i červené).

Pěstování

Semena se vysévají koncem února nebo v březnu, do pařeniště nebo do truhlíků pod sklo. Na venkovní stanoviště se rostliny vysazují až v druhé půlce května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Potřebuje slunné stanoviště, kde pěkně pokvete. Z květů se můžete těšit poměrně dlouho, někdy i do prvních mrazíků. Přibližně první 4 týdny po výsadbě hnojíme hnojivem pro růst, později pro květ. Pokud ostruhatku pěstujete v truhlíku, na dno dejte drenážní vrstvu a vyvrtejte otvory, pro lepší odtok přebytečné vody. Zálivka je třeba pravidelná, dobré je nechat substrát mírně proschnout a potom zalít. Nesnáší přemokření. Pokud se příliš rozrostla a je nevzhledná, zastřihněte ji, opět krásně vykvete. Množíme semeny nebo řízky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

4 Komentářů

Zanechte komentář