helenium

Záplevák je vysoká trvalka s květy připomínající slunce

Záplevák je nenáročná, okrasná trvalka. Zdobí zahradu už od jara a mezi jeho pozitiva patří i dlouhá doba kvetení. Svými kvítky připomíná malá sluníčka.

Záplevák podzimní (Helenium autumnale) je dekorativní svými květy, které jsou podobné malým sluníčkům, což má také ve svém názvu, helenium je odvozeno od řeckého slova helios, což v překladu znamená slunce. Záplevák není drobná rostlina, nejvyšší kultivar může být vysoký i 150 cm. K dostání jsou ale i menší kultivary, které sotva dosáhnou 50 cm a tak se hodí i do menších zahrad. Díky šlechtění jsou na trhu k dostání kultivary s různou výškou, barvou i tvarem květů. Původ má rostlina v Severní Americe.

záplevák - Záplevák je vysoká trvalka s květy připomínající slunce

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Květy mají nejčastěji barvu žlutou, oranžovou, červenou, hnědou a různé kombinace těchto barev. Každý trs má desítky květů. Květy jsou také vhodné k řezu, ve váze vydrží svěží i několik dní. Jsou také hojně navštěvovány včelami, čmeláky i motýly. Obvykle kvete od července do října.

Pěstování

Nejlepší místo pro zápleváky je slunné a vlhké. Záhon, kde budete zápleváky pěstovat, můžete každoročně obohatit kompostem. S polostínem si také poradí, ale násada květů nebude tak velká. Půda by měla obsahovat dostatek živin, jinak rostlina nedosáhne takových rozměrů. Udržujte zem mírně vlhkou, ne však přemokřenou.

Vzhledem k vyššímu vzrůstu se hodí k plotům nebo jako pozadí nižších trvalek. Rostlinu chraňte před slimáky, kterým chutnají její šťavnaté listy, umí během krátké chvíle zničit mladé sazenice. Pokud chcete prodloužit dobu kvetení, odštipujte odkvetlé květy.

Nejjednodušším postupem, jak rostlinu množit, je dělení trsů. Na to je vhodná doba v časných jarních nebo podzimních měsících. Rozdělte a rozsaďte nejsilnější trsy. Další metodou je množení stonkovými řízky, která se nejčastěji provádí v červnu a červenci.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

sixteen − three =