jablon

Ozdobná jabloň, aneb když krása je víc než užitek

Ozdobné jabloně vám sice nepřinesou žádné jedlé plody (nebo jen výjimečně), ale zato vás ohromí bohatým kvetením, zajímavými tvary korun i zbarvením listů na podzim.

Jak pěstovat ozdobné jabloně

Ozdobné jabloně, nebo i jabloně vůbec potřebují světlé a teplé stanoviště, hlubší a výživnou půdu s dostatkem vlhkosti a neutrálním pH.

Kultivary vhodné do zahrady

Malus „Flamenco“

Tento kultivar je opravdu malý, stromek dosahuje asi 1,5 m, šířka stromku je díky výjimečně krátkým výhonkům jen 20 cm. Hodí se jak do malé zahrady, tak i pro pěstování v nádobách – například na balkoně. Kvete od poloviny května růžovými kvítky. Jako jedna z mála ozdobných jabloní má jedlé plody – jsou tmavočervené a podobají se i chutnají jako odrůda Coxova reneta. Stromek je otužilý, pokud je pěstován v půdě. Při pěstování v nádobě potřebuje zazimovat anebo ochránit tepelnou izolací.

jablko flamenco - Ozdobná jabloň, aneb když krása je víc než užitek

Zdroj foto: en.wikipedia.org    Flamenco

Malus „Hillieri“

Stromek dorůstá až 5 metrů výšky, během května vykvétají růžové květy, poupata jsou tmavě růžová. Na podzim se můžete těšit asi na 2 cm plody, které mají žlutou až oranžovou barvu.

Malus „Makamik“

Tato jabloň má nejkrásnější květy, které dosahují velikosti až 5 cm a jsou nejprve karmínové, pak růžové se světlou skvrnou uprostřed. Na podzim je jabloň ozdobena zelenobronzovými listy a oranžovými a červenými plody o průměru cca 2 cm.

Malus „Profusion“

Tento kultivar dorůstá výšky 5–7 metrů, kvete v květnu karmínovými květy, které jsou krásným doplňkem vínově zbarvených listů. Listy se v průběhu léta mění na tmavozelené. Na podzim má kultivar malá tmavočervená jablka.

Jabloň nachová (Malus x purpurea)

Tato odrůda dostala svůj název podle toho, že nové listy, mladé výhonky, květy i plody jsou tmavě purpurové. Listy postupem času zelenají. Stromek dorůstá 4 metrů, jablíčka jsou v průměru 2 cm velká.

Jak ozdobné jabloně využít

Větší odrůdy můžete využít jako solitéry do trávníku, některé vám poskytnou za pár let stín jako slunečník. Menší typy se hodí do stromkových alejí. A ty nejmenší pak můžete pěstovat v nádobách.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít