sapa

Sápa hlíznatá: Vysoká trvalka milující slunce

Sápa patří mezi vysoké a nepřehlédnutelné trvalky. Je teplomilná, proto vyhledává výslunné stanoviště. Je dekorativní nejen v době květu, hodí se do společnosti jiných suchomilných trvalek nebo jako solitér.

Sápa hlíznatá (Phlomis tuberosa) se řadí do čeledi hluchavkovitých, je to vysoká trvalka, která může dorůstat až 150 cm. U nás roste v nejteplejších oblastech, v nížinách a pahorkatinách jižní Moravy. V přírodě se jí daří na výslunných travnatých svazích, stepních stráních, mezích, lesních lemech a v neudržovaných sadech.sapa rostlina - Sápa hlíznatá: Vysoká trvalka milující slunce

Lodyhu má přímou, v horní části větvenou. Vytváří vzpřímený trs výhonů, které mají tvar dekorativního keře se zelenými listy a růžovo – fialovými květy, které kvetou od června do července. Řadí se mezi silně ohrožené druhy naší květeny. Je dekorativní nejen v době květu, ale uschlé květenství zdobí zahradu i v zimě.

Nejběžnější je v zahrádkách sápa russelova (Phlomis russeliana), má žluté květy hluchavkovitého tvaru. Listy vytváří přízemní růžice a jsou jemně chlupaté. Jakmile vykvete, stane se nepřehlédnutelnou až do odkvětu.

Sápa kašmírská (Phlomis cashmeriana) se vyskytuje na Sardínii, Maltě a ve státech bývalé Jugoslávie. Má krásné levandulově fialové květy, zelené listy jsou zespoda stříbrné.

Sápa samoská (Phlomis samia) zaujme fialovo –  růžovými květy, pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Květy vyrůstají v růžicích, v horních listech, v trsech. Listy jsou šedo – zelené, srdcovitého tvaru.

Jak sápu pěstovat

Na pěstování není náročná, je téměř bezúdržbová. Má ráda slunná místa, nejlépe se jí daří v hlinitopísčité až kamenité, sušší a dobře odvodněné půdě. Vyhovuje jí neutrální až zásaditá zemina, která má dostatek živin. Je mrazuvzdorná. Sami se dobře množí a mohou se tak dostat i mimo místo výsadby, nejsou však tolik agresivní.

Sápa hlíznatá se uplatní jako solitér nebo ve skupině jiných trvalek. Hodí se k výsadbě do zadní části trvalkových záhonů. Je vhodná i do vázy k řezu, s výživou ve váze postupně dokvétá.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář