plamének

V dubnu je čas vysadit nové plaménky i postarat se o ty stávající

I plamének si v dubnu vyžádá vaši pozornost, a to ať se rozhodnete svou zahradu obohatit o nové odrůdy, nebo jen potřebujete ošetřit staré plaménky.

Výsadba nových plaménků

Plaménky se vhodné vysazovat od konce dubna do poloviny května. Sázejte je asi o 5 cm hlouběji, než jak rostly doposud. Sázejte jen plaménky s bohatým kořenovým balem a dávejte pozor, abyste jej nepoškodili – je totiž nejzásadnější pro dobré ujmutí rostliny. Doporučené kultivary pro pěstování, které bohatě kvetou, jsou tyto:

  • The President s temně fialovými květy se žíháním, kvete dvakrát do roka, poprvé v červnu až červenci, podruhé v říjnu;
  • Ville de Lyon – s temně karmínovými květy a tmavým lemem, kvete od července do září, výška rostliny dosahuje až 4 metrů;
  • Crimson King – se zářivě červenými velkými květy, kvete od července do srpna;
  • Ernest Markham – s temně rudými květy, bohatě kvete od července do září, bujně roste a dorůstá až 4 metrů výšky;
  • Gipsy Queen – s temně purpurovými květy, které jsou na omak sametově hebké, kvete od července do října, dorůstá až 4 metrů výšky.

květina - V dubnu je čas vysadit nové plaménky i postarat se o ty stávající

Péče o starší plaménky

V dubnu nastává čas zkontrolovat již déle rostoucí plaménky, zjistit, které části byly poškozeny mrazem, a ty pak bez milosti odříznout. Někdy se stává (zejména za holomrazů), že plaménku zmrzne celá nadzemní část, tu je potřeba odstranit, plamének si totiž obvykle znovu vyrazí. Nezapomeňte výhony plaménku vyvázat, aby mohly vyrašit všechny nové pupeny.

Ochrana kořenů před sluncem

Ačkoliv plamének snáší slunnou polohu, je potřeba ochránit jeho kořeny, aby na ně nedopadaly přímé sluneční paprsky. Nejlépe se k tomu hodí nastýlka z kompostu (cca 5 cm), popřípadě z listí. Nehodí se jen chlévský hnůj. Další možností je pěstovat plamének společně s nižšími trvalkami (30–50 cm), které se pěstují jako podsadba. Těmito trvalkami mohou být např. řebříček, zběhovec, mateřídouška, rozchodník aj.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář