gladiolus

V dubnu je čas vysadit hlízy mečíků

Jestliže chcete, aby vaše zahrada v létě rozkvetla barevnými květy mečíků, nesmíte promeškat vhodnou dobu k jejich sázení. Řiďte se našimi radami a čeká vás milá odměna.

Pozor při nákupu

Když hlízy teprve nakupujete (nemáte-li je tedy uskladněné z loňska), vybírejte opravdu pečlivě. Jakákoliv abnormálně zbarvená místa nebo místa nápadně vpadlá totiž znamenají obvykle nějakou nemoc rostliny.

Před sázením namořit

Nejjistějším způsobem, jak se vyhnout zejména plísňovým chorobám mečíků, je hlízy před vysazením namořit. Zkuste jakékoliv volně prodejné mořidlo za mokra (např. Rovral Flo, Decis Mega aj.), připravte roztok podle návodu, hlízy mečíků oloupejte z vnější slupky, dejte do tkaniny a ponořte na 30 minut do mořidla. Pozor: mořidlo se obvykle nedá použít opakovaně, např. druhý den.

mečík - V dubnu je čas vysadit hlízy mečíků

Vysazování

Hlízy vysazujte na záhon ihned po namoření, a to nejlépe na jiné místo, než rostly loni. Protože samotné rostliny bývají velmi vysoké a hrozilo by, že je povalí vítr, je potřeba hlízy sázet dostatečně hluboko – cca 10 cm. Meziřádkovou vzdálenost dodržujte 20 cm, hlízy na jednom řádku by měly být od sebe vzdáleny cca 10 cm.

Nastýlka

Opravdu velkou pomoc vám při sázení a následném zalévání hlíz mečíků poskytne kvalitní nastýlka. Nebojte se nastlat nad zasazené mečíky až 5 cm vysokou vrstvu rašeliny nebo třeba i vyzrálého chlévského hnoje. Potom zeminu důkladně zalijte – tato zálivka je zcela dostatečná až do vzejití mečíků. Nastýlka pomůže udržet vlhkost v půdě a obvykle také není potřeba mečíky tolik okopávat. Její další výhodou je, že poskytuje mečíkům dostatečnou ochranu před případnými posledními mrazíky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář