Máte rádi pomněnky? Vyrůstají vám pravidelně na zahradě? Pak také jistě víte, že zahradu poměrně rychle zaplevelují. A tak mnohem raději uvítáte užanku líbeznou, která je pomněnce nápadně podobná, ale je o něco vznešenější a ušlechtilejší a navíc: nerozrůstá se takovým tempem jako pomněnka.
Odkud pochází
Všechny druhy užanek pocházejí ze Středomoří, některé se rozšířily planě po celé Evropě (např. užanka lékařská – Cynoglossum officinale, a užanka uherská – Cynoglossum montanum), jiné jsou vyšlechtěny jako okrasné květiny do zahrádek (právě užanka líbezná).
Jak vypadá

Zdroj foto: commons.wikimedia.org
Užanka líbezná (Cynoglossum amabile) dorůstá výšky 30–50 cm, tvoří keřík, nápadná je zářivě modrými květy. Kvete v červenci. Ostatní druhy užanek mají květy nejen modré, ale i fialové nebo růžové. Všechny druhy užanek jsou medonosné.
Jaké stanoviště potřebuje
Užanka má raději suchou, mírně kyselou půdu, vyžaduje slunné stanoviště, maximálně polostín. Roste spíše v teplejších oblastech, ale nejvýše ji můžete zkusit pěstovat v podhůřích našich hor. Se zálivkou to nepřehánějte. Je vhodná i do skalek a suchých zídek. Nesnáší přihnojování dusíkatými hnojivy.
Jak užanku vysévat
Na konečné stanoviště vysévejte již koncem března/začátkem dubna. Meziřádková vzdálenost by měla být 25 cm, jednocení rostlin na vzdálenost 15–20 cm. Užanka vytvoří malý keřík.
Léčitelství
V léčitelství se bohatě užívala již od starých Římanů užanka lékařská, především její nať a kořen, a to jako lék proti epilepsii, průjmu a kašli, zevně pak proti lupénce, revmatismu a ekzémům.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz