Sutherlandia

Sutherlandia: Seznamte se s léčivou bylinou. Pomáhá také léčit i rakovinu

Všelék z Afriky. Takto je nazývána méně známá léčivá rostlina. Pozoruhodná a především nenáročná rostlina, kterou si můžete rovněž vypěstovat. Však sutherlandia pomáhá léčit i rakovinu.

Charakteristické znaky

Léčivá rostlina, která pochází z jižní části Afriky, dokáže vyléčit kdejaký neduh. Pochází z čeledi jako hrách či fazole nesoucí název fabaceae. Rostlina se volně vyskytuje po celé části Afriky a to konkrétně na sušších místech. Domorodci nedají na tuto léčivku dopustit. Semena se ukrývají ve výrazně zbarvených luscích a odtud jsou velmi snadnou cestou rozptylovány větrem do okolí.

První objevitelé zázračné sutherlandie

Mezi první objevitele patří afričtí domorodci. Díky pozvolnému zkoušení došlo k objevení blahodárných účinků na lidské tělo. Prvním průkopníkem za osvětou se poté stal holandský botanik James Sutherland z Edinbrugu, který dovezl léčivou rostlinu do své botanické zahrady. V současné době rostlina dostává další názvy, jako je například kankerbos či cancer bush, což je od schopnosti léčit a působit coby prevence proti rakovině.

První rostlina bojující s rakovinou

Sutherlandia frutescens - Sutherlandia: Seznamte se s léčivou bylinou. Pomáhá také léčit i rakovinu

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Vše je na základě nejrůznějších odborných studií, jedná se o efektivní alternativní pomoc při léčbě rakoviny. Využívají se listy na přípravu čaje. Rostlina však vyniká svými blahodárnými účinky, neboť pomáhá při nachlazení, chřipce, revmatismu, pomůže při problému s hemeroidy, průjmem, jaterními i žaludečními problémy. Má protizánětlivý účinek. Pomáhá ke zvýšení imunity. Jde o jednu z nejúčinnějších léčivých rostlin, kterou si můžete vypěstovat i sami doma. Sutherlandia dokáže divy, pomůže i při bolesti zad, je vhodná pro osoby s onemocněním cukrovky apod.

Léčivka s půvabným vzhledem

Přírodní klenot, který vyniká i po designové stránce. Má typicky keříkový vzhled a výrazně oranžové květy a lusky. V rámci využití se trhají lístky, ze kterých se připravuje čaj. Pozitivní je, že sutherlandii je možné pěstovat i v našich podmínkách.

Výsev a pěstování

Semena jsou k dostání na internetu a seženete je i v kamenné prodejně se specializací na semena a osiva. Samotný výsev rostliny a pěstování není vůbec náročné. Prvním krokem je umístění semen zhruba na dobu tří hodiny do vlažnější až teplejší vody. Výsev se provádí mírně pod povrch zeminy. Klíčení trvá cca 25 dní a to při optimální teplotě, která by se měla pohybovat okolo 17 °C. Samotné pěstování je pak při standardní pokojové teplotě.

Pěstování a péče o rostlinu je podobná jako o aloe, případně o kaktusy. Sutherlandia roste poměrně rychle. Pěstovat se může pouze v interiéru a zvolit můžete prakticky jakýkoliv substrát. Ideální bude, pokud do zeminy přimícháte písek, aby byla alespoň trochu propustná. Zálivku omezte na minimum a netřeba se obávat umístění rostliny na přímé slunce. Vhodná jsou jihozápadní okna. Dostatek světla je pro rostlinou důležitý a potřebný ke zdárnému růstu.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář