řeřicha

Proč pěstovat v zimě řeřichu

Řeřicha setá je opravdovou zásobárnou vitamínů na celou zimu a její pěstování zvládnou i děti. Svěřte jim tento úkol a uvidíte, že pak budou rády i řeřichu konzumovat.

Co všechno řeřicha obsahuje

Řeřicha obsahuje vitamíny C, vitamíny skupiny B a karoten. Z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, jód, hořčík, železo, měď a selen.

Co řeřicha léčí

Řeřicha působí močopudně, má desinfekční účinky a čistí krev. Pomáhá nám bojovat s jarní únavou, je dobrá při chudokrevnosti a podporuje trávení.

Jak řeřichu pěstovat

pěstování řeřichy nám stačí květináč s trochou zeminy, nebo dokonce jen navlhčená vata. Řeřicha vyklíčí asi za 2–3 dny. Je potřeba ji rychle spotřebovat, neboť jinak by přerostla. Do květináče pak vložíme další semínka a máme čerstvou řeřichu po celou zimu. Na jaře si můžeme zpestřit velikonoční výzdobu tak, že řeřichu naklademe na vatu do prázdných vaječných skořápek. Je to rychlejší než nechat vyklíčit osení, takže i když zapomeneme, máme na Velikonoce krásně zeleno.

eřicha setá - Proč pěstovat v zimě řeřichu

Jak řeřichu konzumovat

Nejlepší je konzumovat řeřichu čerstvou, a to jako ozdobu na chléb či chlebíčky, do salátů a pomazánek. Řeřichou můžeme posypat uvařené brambory místo pažitky.

Čerstvou šťávu z listů řeřichy můžeme popíjet samotnou, nebo smíchanou s jinými zeleninovými šťávami (okurková, mrkvová), a tak si na jaře pročistit krev a dopřát vitamíny.

Na co se dá řeřicha ještě použít

Čerstvá vylisovaná šťáva z listů řeřichy se dá použít proti akné – stačí namočit vatový tamponek do šťávy a vyčistit pleť. Stejně nám pomůže i konzumovat řeřichu vnitřně.

Řeřichu můžeme od jara do podzimu pěstovat i na naší bylinkové zahrádce, kde ji můžeme nechat vykvést a budeme mít vlastní semínka na zimu.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář