Odrůdy cibule: V cibulích je opravdu těžké se vyznat. Je jich skoro 70 odrůd, z toho více jarních, ale mají ještě jednu zvláštnost oproti mnohým ostatním plodinám: můžeme je pěstovat buď ze semínek, nebo ze sazečky, nebo také z obojího.
Jarní odrůdy
Všetana
Jednou z nejznámějších a u nás nejvíce pěstovaných je odrůda Všetana. Dá se pěstovat jak ze semen, kdy vegetační doba (od zasetí do sklizně) se pohybuje od 140 do 155 dní, tak ze sazečky, kdy vegetační doba bude 100 až 120 dní. Při sklizni během léta je pak velmi trvanlivá, v dobrých skladovacích podmínkách (a za předpokladu, že vám sadbu nenapadla nějaká choroba) vám vydrží až do března/dubna následujícího roku. Dužinu má bílou a chutná nasládle. Dá se používat jak do studené kuchyně, tak do teplé.
Red Baron
I tato odrůda se dá pěstovat jak ze semen, tak ze sazečky a vegetační doba je plus minus stejná jako u Všetany. Sklízí se během července až do začátku srpna a je dobře skladovatelná. Cibule jsou velké, kulovité až ploše kulovité a jméno dostala podle toho, že má červenou slupku.

Zdroj foto: pixabay
Albienka
Tato bílá cibule s bílou dužinou se může vysévat v únoru nebo vysazovat ze sazečky koncem dubna. Vegetační doba je kolem 135 až 150 dnů. Sklízí se v červenci a srpnu. Má žlutohnědou slupku. Skladovatelnost je pouze střední, a to ještě za předpokladu, že ji necháte dobře vyschnout a budete skladovat ve větratelné místnosti v přepravkách nebo bedýnkách.
Karmen
Tato červená cibule se dá pěstovat z výsevů i ze sazečky podobně jako Albienka. Vegetační dobu má od 140 do 150 dní. Cibule jsou kulovité a mají jemnou chuť – hodí se tedy zejména do studené kuchyně.
Štutgartská
I tato cibule je vhodná pro pěstování ze semen i ze sazečky, vegetační doba je kolem 145 dní. Cibule je ploše kulovitá s do bronzova zabarvenou slupkou. Je skladovatelná dobře do konce června.
Santana
Tato raná jarní cibule se pouze vysévá, vegetační doba je od 125 do 140 dní. Cibule jsou kulovité až protáhle kulovité, světle žluté. Jsou vhodné pro ranou sklizeň, ale kvůli tomu jsou skladovatelné pouze do října.
Holandská krvavě rudá
Tato odrůda je vhodná pro brzkou sklizeň malých cibulek, které jsou bílé až růžové a výborně se hodí do salátů a pomazánek. Postupem času cibule zvětšují svůj objem a červenají a v této podobě jsou vhodné jak do studené kuchyně, tak i do teplé. Velké vyzrálé cibule se dají skladovat do podzimu.
Červená brunšvická
Tato jarní, avšak pozdní cibule se pěstuje z výsevu, semínka se vysévají v březnu až dubnu. Plody má střední až velké, červené nebo purpurové barvy, uvnitř je bílorůžová dužina. Má jemnou, sladkou chuť, hodí se tedy výborně především do studené kuchyně. Ale využít se dá i v teplé kuchyni anebo na dekorativní účely.
Ozimé odrůdy
Augusta
Tato ozimá odrůda je vhodná pro výsev během srpna, přes zimu zůstává na záhonech a sklízí se až v následujícím roce. Vegetační doba se proto pohybuje mezi 250 až 280 dny. Jedná se o kvalitní odrůdu, která se dobře skladuje a je vhodná jak do studené, tak do teplé kuchyně.
Hiberna
Tato cibule se vysévá koncem července/začátkem srpna. Má ještě delší vegetační dobu než předchozí odrůda (260 až 290 dní). Jedná se o velmi výnosnou odrůdu, která dobře přezimuje v půdě a v dalším roce po sklizni je velmi dobře skladovatelná.
Gerda
Další ozimou cibulí je Gerda, která se však sklízí zejména pro nať. Je to z toho důvodu, že v nati právě této cibule naleznete až 2x více vitamínu C než v jiných odrůdách. Nať sklízejte průběžně a dobré využití najde v italské nebo čínské kuchyni.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz