Na našich zahrádkách se objevuje už od 17. století, kdy byly první průkopníci dovezeni z jižních zemí. Možná to nevíte, ale právě tady se listy celeru pro svůj nevšední tvar a aromatičnost používaly jako nezbytná součást slavnostní výzdoby.
U nás bylo jeho použití mnohem jednodušší. Jako odolná kořenová zelenina dlouho vydržel a dařilo se mu přežívat i náročné podmínky ve vlhkých sklepích, odkud ho mohly šikovné hospodyňky odebírat až do jara. A skvěle se hodil pro pěstování do částečně vysílených půd – třeba na pole po bramborách, luskovinách nebo plodové zelenině.
Sazenice si kupte včas
Vzhledem k poměrně dlouhé vegetační době (210-270 dní) nelze celer vysévat přímo na záhon. Už od února je proto třeba předpěstovávat sazenice, což je však v domácích podmínkách poměrně obtížné – malé rostlinky jsou náchylné na houbové choroby ale i k vytahování za světlem, což později dospělým kusům rozhodně nesvědčí.
Ze zkušenosti proto doporučujeme zakoupit si v předstihu sazenice již předpěstované. Ty poté vysazujeme do půdy po zmrzlých, a to se zkrácenými kořeny.
Správná vzdálenost je důležitá
Při sázení zejména bulvového celeru vás překvapí poměrně velká spona až 50×50 cm, kterou je třeba dodržet. Při sázení je třeba dbát na to, aby se srdce rostliny nacházelo nad zemí. Pokud ho nedopatřením přikryjeme, bulva samotná se zdeformuje a naroste jen málo.
Po výsadbě celý záhon důkladně zalijeme. Chceme-li maximalizovat adaptaci rostlin, přikryjeme záhon na několik dní netkanou textilií. V každém případě doporučujeme záhon před výsadbou celeru důkladně a hluboko prokypřit.
Vhodná zemina se liší podle druhu
Na pěstování je celer poměrně nenáročný, musíte však dodržet pravidla správného výběru půdy. Bez výjimky platí, že odrůdy řapíkaté a listové vyžadují spíše hlinitopísčitou půdu, zatímco bulvám se nejlépe daří v půdě hlinité a humózní.
Náš tip: Pokud je vám volného místa na záhonku líto, vysaďte celer spolu s rostlinami, které sklidíte ještě dříve, než se jeho listy začnou roztahovat do široka. Ideální je pro tento účel listový salát. Ten roste velmi rychle a svými mělkými kořeny nepředstavuje pro celer žádnou konkurenci.
Bez hnojení a zálivky to nepůjde
Ačkoliv to tak nevypadá, celer je poměrně náročný na vodu. Půda by měla být stále velmi vlhká, ovšem nepřemokřená. Právě proto je třeba dbát na její vhodný výběr. A nebojte se také hnojení. Celer je velmi náročný na obsah vápna a mikroživin v půdě. Důležitý je pro něj zejména bór. Proto několikrát za sezónu hnojíme vícesložkovým hnojivem nejlépe určeným přímo na kořenovou zeleninu. Jedině tak si zajistíme dostatečně silnou a zdravou zeleninu, která může směle konkurovat i té z farmářských trhů!
Pro všechny případy doporučujeme celer také čas od času okopávat, aby byl zajištěn dostatek vzduchu k jeho kořenovým částem.
Co se stane, když je bóru málo?
Někteří zahrádkáři mají tendenci poučky o hnojení podceňovat. A proč by ne, když listy celeru vypadají po celou dobu vegetace tak skvěle? To pravé překvapení však přijde až při sklizni. Nedostatek bóru se totiž projeví v samotném těle celeru, a to v podobě nehezkých hnědě zabarvených vláken, jež navíc připravují tuto báječnou zeleninu o její jedinečnou vůní a chuť! Podvyživený celer je také při skladování náchylný k houbovým chorobám a ve sklepě často podlehne hnilobě kořenů ještě před Vánoci.
Kdy celer sklízet?
Pokud se už nemůžete dočkat, můžete první malé bulvy celeru sbírat ze záhonu už v polovině července. A totéž platí i o listech. Vždy však dodržujte probírkový postup, který zachová dostatek listové plochy pro zbytek rostliny! Opravdu velké celery sklízejte až v září, zbavte je listů a uskladněte v bedničce s pískem, kde vám bez potíží vydrží až do jara!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz