Tigridie: Můžete ji znát také pod latinským názvem Tigrida pavonia a v obchodech ji lze najít i pod jménem tygřice paví. Ale nenechte se mýlit. Její domovinou není Indie, jak by snad název mohl napovídat, ale Mexiko.
Jde o květinu vcelku subtilní v porovnání s jinými běžně pěstovanými kráskami, dorůstá totiž jen 40-50 centimetrů výšky. Ovšem o to více vyniknou její velké květy o průměru 10-15 centimetrů. Původní barvou je žlutá s výrazně oranžově zbarveným středem, pokrytým tmavými skvrnkami.
Tigride – pestrý výběr barev díky šlechtění
Ovšem prošlechtěné odrůdy se mohou pyšnit i mnoha jinými barvami. K mání jsou tak fialové, růžové nebo bílé – ovšem vždy s kontrastně vybarveným středem. Zpravidla jsou k dostání barevné směsi cibulek, které vám na zahradě udělají skutečnou parádu.
Jeden stvol se může pyšnit často až pěti velkými květy. Jde ovšem o podívanou krátkodobou – na rostlině zpravidla nevydrží déle než jeden den. Objevují se v červenci a srpnu.
Kam na zahradě vysadit tigridii?
Jde o Mexičanku, takže jí největší radost uděláte plným sluncem a lehkou půdou se štěrkovou drenáží. Jde o velmi důležitou podmínku pro růst a následné bohaté kvetení. Kromě toho poznáte optimální podmínky také na podzim – po vyjmutí totiž můžete u staré cibulky najít až tří další.
Tigride vysazujeme vždy na přelomu března a dubna. Přízemní mrazíky jim nevadí. Potřebují asi 8 cm hlubokou jamku a sponu 10×10 cm. Potřebují důkladnou zálivku (zejména v suchém počasí) a pravidelný sběr semen, jejichž tvoření by rostlinu jen zbytečně vysilovalo. Mladé rostlinky také často ohrožují slimáci, jejich výskyt proto pečlivě sledujeme.
Díky charakteru jejich kvetení jsou přímo předurčeny k výsadbě do skupin. Skvěle se k nim hodí například modré lobelky, které utvoří příjemně barevný kontrast. Ovšem pěstovat je lze i ve větších mísách, tady však musíme dávat o něco větší pozor na zálivku.
Náš tip: Pokud budete nakupovat cibulky, měly byste to stihnout od listopadu až do dubna. Později zakoupené tigridie už letošní sezónu nestihnou. Nákup nových cibulek by neměl být při stávající výsadbě potřeba. Tigridie se opravdu ochotně množí těmi dceřinnými. Vsadit můžete snad jen na jiné barevné kombinace.
Jak na zimování
Jakmile přes záhonky přejdou první podzimní mrazíky, tak cibulky tigridie vyjmeme a uskladníme na suchém a chladném místě. Nejvíce se jim zalíbí v papírovém sáčku při teplotě mezi 5-10 °C. Další možností je uskladnění v písku nebo suché rašelině. Dceřinné cibulky oddělujeme až těsně před výsadbou – tedy těsně na jaře. Měli by jít snadno odloupnout. Ovšem utvoří-li se i přes toto opatření větší poškozená místa, ošetříme je hnědým uhlím.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz