tinktury

Tinktury z bylinek: Domácí výroba, užívání a které tinktury byste měli mít doma

Jak správně připravit domácí tinktury z bylinek? Které je dobré mít doma a proč? Co je třeba vědět ohledně užívání? Tinktury tvoří samostatnou skupinu ohledně zpracování čerstvých či sušených bylinek. Jejich výroba je snadná a vynikají vyšší účinností.

Výroba tinktur

Domácí výroba je jednoduchá, květ, nať, pupen, kůru či plod se zalije alkoholem a nechá se po dobu 3 až 5 týdnů luhovat. Co se týče alkoholu, tak je možné použít jakýkoliv, tj. vodku, slivovici, konzumní líh, ideálně od 60 do 80 %. V některých případech je vhodné použití lékárenského lihu, jako například při výrobě propolisové tinktury. Po době luhování postačí obsah slít do tmavých lahviček.

Tinktury je možné vyrábět jak z čerstvých, sušených částí bylin, ale také ze sušených bylin rozdrcených na prášek.

bylinna tinktura - Tinktury z bylinek: Domácí výroba, užívání a které tinktury byste měli mít doma

Zdroj foto: envato

Užívání tinktury

Obvyklá dávka užívání činí 20 až 25 kapek, v některých případech může být až 35 kapek, které užíváme 3x denně. Tinktura se užívá buď na lžičku a zapíjí vodou nebo čajem. Druhou možností je nakapání tinktury přímo do vody.

Tinktury, které je vhodné si připravit

  • Medvědí česnek – podporuje imunitní systém, působí jako prevence proti arteroskleróze, zánětům střev, zlepšuje paměť
  • Netýkavka žláznatá – působí proti kvasinkám vnějším i vnitřním, plísním, má zklidňující účinky
  • Lichořešnice větší – přírodní antibiotikum, účinná při onemocnění močových cest
  • Ostropestřec mariánský – účinný proti volným radikálům, chrání játra
  • Kotvičník zemní – snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí i jako afrodiziakum
  • Borovice lesní – působí proti revmatu
  • Pampeliška – čistí a detoxikuje tělo, podporuje látkovou výměnu, pomáhá diabetikům, stimuluje funkci sleziny, slinivky a ledvin

Správné skladování

Aby bylo dosaženo náležitého účinku, je zapotřebí skladovat v tmavých nádobách, lahvičkách a to na stinném místě, mimo přímé sluneční světlo a zdroje elektromagnetického záření, jako jsou mobily, počítače apod.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít