cemerice kvety

Čemeřice – trvalka vykvétající uprostřed zimy. Jak si tuto krásku vypěstovat?

Květina, která se nezalekne zimy a úspěšně se prodere na světlo i přes sněhovou pokrývku. Náleží mezi první květy, které jsou dokonalou ozdobou zahrady. I z tohoto důvodu si čemeřice získala zaloužený obdiv.

Krása květů čemeřice vás okouzlí doslova na první pohled. Nenechte se připravit o tento skvostný pohled i uprostřed zimního období. Rostlina, jejíž botanický název je Helleborus, bývá Rusy nazývána zcela výstižně – moroznik.

Trvalka pocházející z Alp

Čemeřice náleží do čeledi pryskyřníkovitých. Rostlina je původem z Alp a Bálkánského poloostrova. Poupata nasazuje na podzim a první květy lze spatřit již v prosinci. Rostlina má zpravidla bílé či slabě narůžovělé okvětní lístky. Na jednom stonku se mohou objevit až tři květy, které později zezelenají.

Existuje mnoho různých hybridů, které vznikly křížením různých druhů. Květy mohou být žlutozelené, šedorůžové, růžové, fialové i tmavě purpurové. Všechny druhy dorůstají do výšky 20 až 40 centimetrů.

Atraktivní a interesantní květy

Trvalka, která si zaslouží pozornost a náležité místo na vaší zahradě. Okázalé květy jsou důvodem, proč se tato rostlina pěstuje. Postačí, aby se v zimě trochu oteplilo a květy čemeřice o sobě dají viditelně znát. Po ochlazení se pouze zkroutí a čekají na další mírné oteplení, aby se mohly opět ukázat ve své kráse. Kromě běžného pěstování v zahradě se tato okrasná trvalka velice často vysazuje do větších květináčů nebo jiných nádob, které se na podzim umísťují na balkony a terasy.

cemerice kvet - Čemeřice – trvalka vykvétající uprostřed zimy. Jak si tuto krásku vypěstovat?

Na co si dát pozor?

Rostlina nemá ráda příliš časté přesazování. Pokud čemeřici už přesazujeme, je nutné použít rukavice, neboť se jedná o poměrně jedovatou rostlinu. Dokonce rozmačkaný list může u některých lidí způsobit alergickou reakci na pokožce. Je nutné být obeznámeni o jedovatosti rostliny, aby se předešlo k případným komplikacím.

Vhodný výběr stanoviště pro pěstování

Zde je nutná vskutku pečlivá volba, nejen z pohledu toho, že se jedná o jedovatou rostlinu. Čemeřice se sice dokáže uzpůsobit půdě různé kvality, nicméně nejlepší volbou je hlubší, humózní a propustná zemina. Možná je i těžší a jílovitá půda. Trvalka, která vyloženě nesnáší sucho. Nejvhodnějším místem je polostín. Značná variabilita se může ukázat i v rámci domácího pěstování. Velmi snadno se čemeřice kříží a dobře množí semeny. Jedinou nevýhodou je zdlouhavý proces vývoje semenáčků od vyklíčení až po první květy. Zde je totiž dobré počítat se 3 až 4 roky.

Vegetativní množení čemeřice

Zde by se měly použít pouze trsy starší 6 let. Je zapotřebí vyhledat pro rostlinu místo, kde bude moci růst dlouhodobě a bez jakéhokoliv zbytečného zásahu či narušení. I běžné přesazení má vliv na to, že rostlina nejbližší roky zcela neochotně kvete, mnohdy vůbec.

Čemeřice svými nádherně barevnými květy evokuje pestrobarevné odstíny léta a navozuje příjemnou atmosféru.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář