žampion

Zkuste si vypěstovat vlastní žampiony. Pěstujeme v bedýnkách nebo trávníku.

No řekněte sami, nebylo by to skvělé mít vlastní žampiony, zvlášť když je již několik let po sobě pořád sucho a v lese skoro žádné houby nerostou? Není to tak složité, jak to na první pohled může vypadat. Stačí, když se budete držet našeho návodu a budete moct za chvíli sklízet první úrodu.

Co budete potřebovat

K pěstování žampionů jsou vlastně potřeba jen dvě věci: kompostovaný žampionový substrát a podhoubí žampionů. Obojí lze sehnat jak zvlášť, tak i dohromady ve specializovaných prodejnách. Raději opravdu nakupujte přímo v kamenném obchodě, protože poslané zboží zásilkovými službami by se mohlo cestou zapařit a znehodnotit a hub se potom nedočkáte.

Jak postupovat při sázení

Před sázením žampionů se rozhodněte, zda je chcete pěstovat na zahradě v trávníku, nebo doma v bedýnkách. Při sázení na zahradu musíte vybrat stinné místo a vydlabat trávník (například zednickou lžící) do hloubky 5 cm, tam zasadit podhoubí a přikrýt trávníkem. Žampiony je potřeba potom zalít.

ampion 1 - Zkuste si vypěstovat vlastní žampiony. Pěstujeme v bedýnkách nebo trávníku.

V případě pěstování v bedýnkách narovnejte do bedýnek nejprve kompostovaný žampionový substrát a poté vložte žampionové podhoubí – také do hloubky 5 cm. Bedýnky však nikdy nestavte na studenou zem, ale raději podložte prkny nebo vyskládejte na police. Ideální je pěstování ve sklepě, kde bude teplota vzduchu kolem 18–22 °C, přičemž v substrátu bude samozřejmě teplota o něco vyšší (kolem 23 °C). Aby se teplota v bedýnkách udržela stále stejná, je možné povrch substrátu pokrýt sterilovanou hlínou – sterilovanou proto, aby se do podhoubí nedostala plíseň nebo jiné choroby.

Co žampiony potřebují ke správnému růstu

Žampiony kromě živin ze substrátu potřebují půdní i vzdušnou vlhkost. Venku toho docílíme zaléváním, ve sklepě zalijeme bedýnky a můžeme pokropit i podlahu, aby se voda odpařovala. Žampionům rozhodně nevětráme.

Kdy budeme sklízet první úrodu

Na úrodu se můžete těšit v obou případech asi tak za 10 týdnů. Sklízejte vždy čerstvé houby a ihned je tepelně upravujte, tak jsou totiž nejlepší.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář