rakytník

Jak správně pěstovat rakytník

Rakytník je nejen dekorativní keř do vaší zahrady, ale především poskytuje plody, které jsou učiněným zázrakem pro vaše zdraví. Vyplatí se investovat čas i peníze do pěstování rakytníků, protože ušetříte mnoho peněz za drahé léky na podporu imunity.

Jak rakytníky nakupovat

Rakytníky je nejlepší nakoupit na podzim, kdy je také nejvhodnější doba pro sázení. Vybírejte zdravé, silné rostliny, které nejsou napadeny škůdci či chorobami. Rakytníky je potřeba pěstovat ve skupinkách, nebo alespoň 2 rostliny vedle sebe, samčí a samičí, protože se jedná o rostliny dvoudomé. Ideální je zasadit jednu samčí rostlinu a kolem ní několik samičích. Záleží samozřejmě na tom, co vám vaše zahrada dovolí.

Kam rakytník zasadit a jak se o něj starat

Rakytník miluje slunce, takže jej vysaďte na slunné místo. Půda nemusí být zvláště bohatá na živiny, je lepší neutrální či zásaditá, jediné, co rakytník nesnáší, je těžká a trvale mokrá půda. Naopak sucho mu příliš nevadí, dokáže si vytáhnout vláhu i hluboko ze země. Díky tomu je vhodný i do kamenitých svahů. Zalévat je třeba jen mladé sazenice. Pokud potřebuje rakytník přihnojit, je nejlepší dřevěný popel.

Kdy dozrávají plody a co s nimi

Plody dozrávají v srpnu až říjnu, záleží na odrůdě. Plody se sice otrhávají poněkud nesnadno, ale vitamíny v nich obsažené stojí za trochu námahy. Otrhané plody můžeme konzumovat přímo, nebo z nich lisovat šťávu. Také je můžeme zamrazit na později. Z rakytníku lze samozřejmě vyrábět domácí sirupy a marmelády. Dokonce je možné i sušení a pak se plody rozemelou a užívá se prášek z nich. Jak vidíte, možností je spousta, a v každé z nich se ukrývá životabudič, prostředek na posílení imunity, prostředek proti stresu a depresím a také účinný pomocník při nemocech srdce a kloubů.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář