yzop

Jak pěstovat yzop na bylinkové zahrádce

Yzop není až tak známá bylinka, a tak vám poradíme, jak ji na své bylinkové zahrádce pěstovat, abyste mohli využít všechny její přednosti.

Původ yzopu

Yzop je bylinka původem z Přední Asie a Středomoří, kde roste na slunných a skalnatých místech. K nám se však rozšířil již ve středověku.

Co yzop potřebuje

Yzop je celkem nenáročná trvalka, která výborně poroste na slunném místě v propustné půdě se střední potřebou živin. Hodí se do bylinkové zahrádky třeba hned vedle tymiánu nebo do bylinkové spirály úplně nahoru. Potřebuje stříhání, minimálně na podzim a na jaře. Toho využijte a nespotřebovanou bylinku si usušte. Bude se vám hodit na vaření nebo na výrobu yzopového sirupu.

Co a kdy sbírat

Z yzopu se sbírá nať s květy, ovšem vždy předtím, než se na natích objeví první plody. Nejlepší dobou pro sběr je červenec až září. I usušený yzop si zachovává krásně zelenou barvu listů a modrou barvu květů.

Na co yzop použít

Nálev či odvar z natě yzopu použijte při kataru horních cest dýchacích, při kašli, nadýmání, zánětu průdušek, bolesti v krku, bolestivé menstruaci, ke zvýšení nízkého krevního tlaku, pro posílení organismu. Také zlepšuje chuť k jídlu a má močopudné účinky. Pozor: neměl by se používat často a dlouhodobě a už vůbec ne ve stavech podráždění a nervozity, protože by je mohl ještě zhoršit!

Listy yzopu se používají při bodnutí hmyzem nebo poraněních kůže. Stačí přiložit k postiženému místu.

Yzop a ostatní rostliny na zahradě

Yzop se dá využít i pro kombinování s ostatními (nebylinkovými) rostlinami na zahradě. Když jej například vysadíte do blízkosti ovocných stromů nebo růží, bude odpuzovat mšice. Je dobrým sousedem i pro zelí, kapustu a další košťáloviny, protože odpuzuje i bělásky zelné. Vysazený v blízkosti vinné révy zvyšuje její výnos. A hodí se dokonce jako okrasný živý plot, protože se dobře stříhá a tvaruje.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář