hrabání listí

Jak na jaře probudit zahradu, aby nám dala své plody

Jaro už je za dveřmi. A jakmile přejdou poslední mrazy, budeme muset chtě nechtě probudit spící zahradu, aby nám dala své plody i letos. Jaké jsou tedy hlavní činnosti, na které nesmíme zapomenout úplně na začátku?

Probuzení trávníku

Na jaře je trávník často zdecimovaný dlouhou zimou, zejména pokud panovaly holomrazy. Abyste dosáhli krásného a kvalitního trávníku, je potřeba z něj vyhrabat zbytky listí, odstranit mech (hráběmi či vertikutátorem), dodat mu potřebné hnojivo, popř. i zálivku, pokud dlouho neprší. Na místech, kde je trávník silně poškozen doporučujeme vysít nové osivo. A jakmile začne trávník růst, je třeba jej poprvé posekat – raději na vyšší velikost, aby měl prostor k zesílení. Část zahrady vždy nechte neposekanou, aby v ní mohli najít útočiště broučci, hmyz a ptáci. Tím také dosáhnete toho, že vám v zahradě vykvetou květiny, které byste tam ani nečekali, např. kopretiny.

práce jaro - Jak na jaře probudit zahradu, aby nám dala své plody

Příprava záhonů pro výsev

Druhou neméně důležitou prací bude příprava záhonů pro výsev. Ideální je udělat si nejprve plán, co kde budete pěstovat. Pokud jste půdu zryli na podzim, stačí na jaře již jen nakypřit. Již v březnu můžete začít vysévat odolnou zeleninu (ranou mrkev, petržel, pastinák, odolné jarní saláty, cibuli a ředkvičky). Pokud hrozí větší mrazy, přikryjte záhony netkanou textilií.

Výsadba keřů a stromů

Kdo nestihl zasadit stromy a keře na podzim a rád by tak učinil teď na jaře, má v březnu/dubnu ten nejvyšší čas. Je třeba počkat, až půda nebude zmrzlá aspoň do hloubky 20 cm. Poté můžete vykopat jámu (jámy), doplnit kompostem a sázet vybrané druhy stromů a keřů. Nezapomeňte keře i stromy důkladně zamulčovat a aspoň první rok po výsadbě odstraňujte plevel i trávu kolem kmenů, aby zbytečně neubíraly stromům živiny.

Probuzení bazénu ze zimního spánku

Pokud máte bazén, pak i ten je potřeba po zimě probudit. Na koupání to sice ještě dlouho nebude, ale je potřeba bazén vyčistit, dostatečně se starat o vodu, kde se již od 10 °C můžou vyskytovat řasy či mikroorganismy. Nezapomeňte, že je potřeba udržovat v bazénu stálé pH vody (7,2–7,6) a stálou hodnotu obsahu chloru (0,1–0,6). To vše vám změří každý dostupný tester.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

ten + ten =