tamarýšek 1

Tamaryšek je půvabný keř do nepohody. Dokáže se přizpůsobit extrémním podmínkám

25.10.2018
2 035 Zobrazení

I když na záhonech působí stále vcelku exoticky, první zmínky o tamaryšku na našem území pocházejí už ze starých pověstí českých. Dokáže se totiž přizpůsobit i opravdu extrémním podmínkám. Ve své domovině roste na Sahaře, ale také pod vrcholy Pyrenejí. A bez ohledu na své okolí každé jaro krásně kvete.

Pokud bychom měli na této rostlině vypíchnout jednu zajímavost, byla by to jistě její adaptace na přemíru minerálů v půdě. Jinými slovy, odkáže růst i na místech s vyšší koncentrací soli, protože její listy umí přebytečné živiny jednoduše vyloučit ve formě slaného roztoku. Nedochází tak k nežádoucímu usazování soli v rostlinných pletivech a následnému úhynu rostliny.

Jemný krasavec pro slunná místa

V naší přírodě se tamaryšek asi vzhledem nejvíce blíží smuteční vrbě. Jeho tenké svěšené větve pokrývají jemné čárkovité listy, připomínající spíše dlouhé jehličí. Zpravidla nedosahují délky větší než tří metrů a na slunném stanovišti se v období od dubna do května obalují jemnými květy rostoucími v hroznech jakoby nalepenými přímo na kůře. Odstíny květů se mění od světlounce růžové až po karmínovou v závislosti na pěstované odrůdě.

V našich podmínkách jde o keř jen málo kompaktní se spíše vzdušnou stavbou, na podzim opadavý, jemuž neublíží ani nápory silného větru.

Bez hlubokého řezu se neobejde

Dlouhé a vydatné kvetení má však jednu podmínku: hluboký řez hned na počátku jara. Pryč by měly jít všechny větve, které vás potěšily květy již v minulém roce. Jinak je tamaryšek nenáročný – obejde se jen s minimální zálivkou v nejhorších obdobích sucha a v zimě je plně mrazuvzdorný.

Navíc se rychle rozrůstá, takže je v kombinaci s dalšími druhy keřů (např. ptačí zob) ideální pro tvorbu živých plotů. Dají se s ním zakrýt také nežádoucí průhledy a zanedbané kouty na zahradě, v nichž jinak roste pouze plevel.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..