Podběl je teď v dubnu často vidět na mezích, na stráních i podél cest. Jeho žluté hlavičky nelze přehlédnout. Ačkoliv je ve velkých dávkách mírně jedovatý, při správném použití se vám nemůže nic stát. Pojďme se podívat na podběl zblízka.
Co se sbírá a proč
Z podbělu se sbírají květy a listy. Obojí má desinfekční a protizánětlivý účinek, podběl je také mírně močopudný a má i antiastmatický účinek. Vnitřně se používá při zánětech horních cest dýchacích, k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů. Zevně se odvar z podbělu používá při zánětech žil a špatně se hojících ranách. Čerstvé mokré listy převázané teplým obkladem se přikládají na klouby na zmírnění bolesti.
Podbělový čaj
1 lžíci sušených nebo čerstvých květů zalijeme 0,25 litru vroucí vody, necháme asi 15 minut stát, přecedíme a pijeme teplé, nejlépe oslazené medem, a to při dlouhotrvajícím kašli, kataru horních dýchacích cest nebo zánětu průdušek.
Sirup z podbělu
Chceme-li si vyrobit sirup, musíme trpělivě nasbírat asi litr květů. Ty potom propláchneme studenou vodou, abychom se zbavili nečistot a případně broučků, poté je dáme do většího hrnce a zalijeme asi 2 litry studené vody. Přidáme šťávu z jednoho citronu a přivedeme k varu. Nevaříme, jen necháme stát do druhého dne. Druhý den přecedíme, přidáme 2 kg cukru, přivedeme k varu a vaříme cca 30 minut, dokud nezískáme konzistenci podobnou medu. Hotový sirup nalijeme do čistých vyvařených skleniček, zavíčkujeme, otočíme na chvíli dnem vzhůru, nakonec obrátíme zpět a necháme vychladnout. Uchováváme v chladu a suchu. Sirup nám vydrží nejméně rok. Používáme při stejných potížích jako čaj, maximálně však 3 lžičky denně. Nikdy nepřekračujeme doporučené dávkování a nepoužíváme dlouhodobě.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz