Také se vám stává, že netušíte, co udělat s posekanou trávou? Kompostér má totiž jen omezené možnosti, popelnice na bioodpad zase nebývají dostupné všude, a navíc je trochu škoda zbavovat se takového množství organické hmoty, která by vám na zahrádce mohlo ještě odvést velmi dobrou službu. Řešením je správná sekačka nebo použití posečené trávy na tzv. mulčovaný záhon.
Ještě předtím, než začnete uvažovat o odvozu trávníku třeba do sběrného dvora, pamatujte na to, že se tím připravujete o várku cenného hnojiva, jež se velmi rychle rozkládá a vrací zpět do půdy. Hledat alternativní řešení se proto rozhodně vyplatí.
Pořiďte si tu správnou sekačku
Ano, to je rozhodně první dobrý krok. Moderní sekačky jsou již běžně vybaveny mulčovacím zařízením, které veškerý posečený trávník najemno poseká a rovnoměrně ho rozloží na posečenou plochu. Musíte si za něj sice trochu připlatit, ale rozhodně to stojí za to. Všechny živiny tak zůstanou přesně tam, kde mají. Jestliže budete svůj trávník sekat výhradně takto, nebude už potřebovat žádný další přísun živin – zcela si vystačí z vlastních zdrojů. Jen exponovaná místa nebo nově založené trávníky si zaslouží startovací dávku hnojiva hned na počátku sezóny.

Založte si mulčovací záhon na příští sezónu
Ale existuje další způsob, jak se nechtěné zelné nadílky zbavit. Takže nemáte-li mulčovací sekačku nebo se obáváte plstnatění trávníku, vsaďte na mulčovací záhon. Vybudujete ho snadno. Nejdříve je třeba najít na pozemku libovolné odplevelené místo. To zkypřete, posypte asi deseticentimetrovou vrstvou zeminy a navrch rozložte posekanou trávu. Opět lehce zasypte hlínou a nechte odpočívat. Pokračujte v přidávání jednotlivých vrstev po celé léto. Částečné mísení trávy s půdou je nutné, jinak nemohou být nastartovány tolik očekávané rozkladné procesy a trávník bude ze všeho nejvíce spíš hnít.
Následujícího jara posypte záhon jemnou vrstvou mulče z první posekané trávy a můžete se vrhnout na pěstování veškerých druhů zeleniny, náročných na živiny. Dobře se tu povede třeba rajčatům, tykvím, cuketám, lilku, ale i bramborám. Je to skoro stejné, jako byste je zasadili na kompost. Příští úroda tak bude zaručeně bohatá!
Když jsou na zahradě místa, kde se trávníku nedaří
I přes to, že na většině zahrady netušíte, kam pro samý trávník dřív skočit, určitě se najdou místa, kde se mu prostě a jednoduše nedaří. Na vině může být celá řada faktorů, nejčastěji jde však o špatné světelné podmínky, přílišnou vlhkost nebo nadměrně bohatý kořenový systém okolních dřevin, který neponechává pro křehké kořínky trav dostatek místa.
A právě tady je vhodné místo klasického trávníku použít třeba podrostové trvalky. Nevzhledná místa zahrady se tak mohou zazelenat třeba díky barvínku menšímu (Vinca minor), škornicím (Epimedium) nebo tlustoníku klasnatém (Pachysandra terminalis).
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz