tulipán

Uvažujete o předzahrádce? Jaké jsou její klady a zápory

Máte před plotem dost místa a uvažujete o předzahrádce? Pak se zamyslete nad následujícími otázkami a nechte se inspirovat našimi radami. Můžete předejít zklamání z nevhodně zvolené samotné předzahrádky, či ze složení rostlin.

Klady a zápory předzahrádky

Jako všechno, i předzahrádka má své klady a zápory. Jejím kladem bezesporu je, že ozvláštní vstup na váš pozemek, zkrášlí celou ulici, je pastvou pro oči pro kolemjdoucí. Zápory však najdeme také: další práce navíc, vzhledem k tomu, že není oplocená, musíte počítat i s vandalismem kolemjdoucích, s vandalismem pejskařů, kteří nejenže nechají své psí miláčky vyvenčit na vaší předzahrádce, ale ani je nenapadne po nich uklidit apod.

Kam se předzahrádka rozhodně nehodí

Pokud chcete pozemek před plotem využívat jako odstavnou plochu pro návštěvy, které k vám přijíždějí autem, a nemáte jiný pozemek (např. uvnitř zahrady), kde by mohli parkovat, pak vám předzahrádka spíš způsobí problém. Stejně tak zvažte pořízení předzahrádky tam, kde prostor vede přímo k hlavní silnici apod.

rostlina - Uvažujete o předzahrádce? Jaké jsou její klady a zápory

I bez plotu to chce ohraničení

Přestože předzahrádka logicky není chráněna plotem, vhodné je ohraničení kameny nebo obrubníkem. To vše minimálně kvůli projíždějícím autům.

A vhodné rostliny na předzahrádku

Předzahrádku koncipujte tak, aby největší rostliny byly umístěny vzadu (u plotu) a nižší rostliny postupně před nimi. Stejně tak je dobré, aby předzahrádka kvetla postupně od jara do podzimu. Hodí se tedy jak jarní cibuloviny (tulipány, hyacinty, narcisy), tak letničky a trvalky kvetoucí v létě (zvonky, třapatka nachová), a k tomu ještě nějaké podzimní květiny (chryzantémy, astry, jiřinky). Aby byla předzahrádka pěkná i v zimě, doplňte skladbu rostlin třeba cesmínou.

Co nejmenší péče

Předzahrádka sice bude vyžadovat práci navíc, lze si ji ale dost ušetřit. Ihned při zakládání předzahrádky použijte kvalitní zeminu obohacenou o kompost, a naopak zbavenou plevelů i jejich semínek. Po vysazení rostliny zamulčujte, abyste je nemuseli tak často zalévat a abyste předešli či omezili růst plevele. Hodí se i vysypání volných míst štěrkem. Užitečná je také instalace samozavlažovacího zařízení (i jen obrácené petlahve naplněné vodou) a osvětlení (třeba solární), které připoutá pozornost i za tmy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář