kompost

Pečujte o půdu tím, že jí dopřejete živiny

Pozměňováním typu půdy do ní přidáváte vše, co potřebujete, abyste vytvořili prostředí bohaté na živiny pro rostliny. Zatímco se množství syntetických hnojiv rozplývá, vaše půda a okolní ekosystém budou mnohem zdravější – tím, že se budete držet organických hnojiv. Jako dodatečný bonus jsou organická hnojiva mnohem levnější než syntetika. To, které živiny v půdě chybí, můžete zjistit provedením půdního testu.

Kompost

Kompost je neuvěřitelně bohatý na živiny, což je důvod, proč je skvělým způsobem, jak zlepšit zdraví půdy. Kompost poskytuje plodinám výživu, kterou potřebují, a současně napomáhá lepšímu odvodnění půdy. Kompost si můžete připravit vlastní, z kuchyňských zbytků a organických odpadků ze dvora, nebo se podívejte k místním farmářům a zahrádkářům, kteří prodávají svůj kompost.

Množství kompostu, které je nutné do půdy přidat je sporné. Někteří zahradníci doporučují přidat asi 2,5 centimetrovou vrstvu kompostu do půdy, zatímco jiní doporučují, aby bylo do půdy přidáno ještě více kompostu. Řídit se do určité míry můžete tím, kolik živin ve své půdě již máte (což zjistíte podle testu půdy).

kompost tráva - Pečujte o půdu tím, že jí dopřejete živiny
Posekaná tráva

Stejně jako u kompostu, posekaná tráva doplňuje zahradě potřebné živiny. Tato tráva může být použita také jako mulčovací pokrývka ke zpomalení růstu plevele a zlepšení schopnosti půdy ukládat vodu. Spousta zahradnictví nabízí svou vlastní posekanou trávu jako kompost, takže pokud nemáte vlastní možnosti, můžete se obrátit na ně. Také můžete sbírat trávu od sousedů, kteří ji nepotřebují. Jediné, na co je potřeba si dát pozor, jsou herbicidy. Ty jsou nežádoucí, a proto používejte pouze trávu, která jimi nebyla ošetřena.

Posekaná tráva se používá stejným způsobem jako kompost – stačí smíchat asi centimetrovou vrstvu posekané trávy s půdou a nahoru ještě jeden centimetr trávy přidat.

Mulč

Mulč je dalším skvělým způsobem, jak dodat do půdy živiny. Mulč může být vyroben z velkého množství organických látek, jako jsou například spadané listy ze stromů, seno, tráva, dřevěné odřezky a další. Mulč si můžete vyrobit sami doma, nebo zajít do zahradnictví a koupit si komerční (organický!) mulč.

Dvou a půl centimetrovou vrstvu (nebo více) mulče dejte nahoru na půdu. Tato vrstva poskytuje stabilní proud živin, jak se mulč rozkládá. Spousta zahradníků upřednostňuje tuto metodu před kompostem.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář