příprava zahrady

Příprava zahrady na jarní výsev

Možná to tak ještě nevypadá, ale jaro je za rohem. Znamená to, že zahradníci už začínají připravovat své nástroje, mají tendenci sadit si rostlinky, aby se připravily na jarní výsadbu. Na jaře je čeká spousta práce a je více než snadné zapomenout na všechny úkoly, které je třeba dokončit, abychom se mohli radovat z úspěšné sklizně.

Vyberte stranu (pokud je to možné)

Pokud začínáte novou zahradu, vyberte takovou stranu pozemku, která maximalizuje vaše šance na úspěšnou sklizeň. Vyberte místo, které je poměrně vyrovnané, poblíž vodního zdroje a chráněné před intenzivním větrem. Mělo by mít také dostatečnou drenáž a dostatečné množství slunečního záření (alespoň šest hodin přímého slunečního světla). Otestujte půdu, abyste se dozvěděli o složení živin.

Proveďte základní údržbu a vyčištění

Asi měsíc před výsadbou vyčistěte zahradní plochy a nástroje, abyste měli vše připraveno. Vyčistěte listy a padlé větve ze svých květinových záhonů. Pokud kompostujete, pokračujte a přidejte listy do kompostu; pokud nekompostujete, teď je vhodný čas začít. Opravte poškozené brány a ploty a ujistěte se, že všechny nástroje jsou čisté a v provozním stavu. Je obzvláště důležité, aby nástroje byly čisté, abyste náhodně nerozšiřovali houby nebo hmyz do zahrady.

jarní výsev - Příprava zahrady na jarní výsev
Začněte pěstovat vevnitř

Spousta rostlin nebude růst dobře, pokud je vysadíte jako semínko přímo do půdy v zahradě. Proto je dobré je předpěstovat uvnitř, a to ještě v týdnech, kdy by rostlinky venku nepřežily. Na jaře pak můžete přenášet malé rostliny do zahrady. Případně nemusíte tyto rostlinky pěstovat ze semínek, ale nakoupit je od farmářů.

Začněte pracovat s půdou

Většina lidí se rozhoduje pracovat s půdou před výsadbou jarních plodin a je důležité, aby tento krok byl správný. Pokud budete pracovat na půdě, která je příliš mokrá (např. z tání sněhu), riskujete zhutnění půdy, což znesnadňuje růst rostlin. Chcete-li zjistit, zda je půda dostatečně suchá, abyste s ní mohli pracovat, využijte tester půdy nebo půdní vlhkoměry.

Jakmile je půda dostatečně suchá, můžete ji rozdělit. Pokud jste zasadili krycí plodiny, nezapomeňte začít pracovat s půdou několik týdnů před vysazením, aby se mohli rozložit v půdě. Pokud nepracujete s krycími plodinami, začněte odstraňováním plevelů a jinou mrtvou rostlinnou hmotou; tu můžete kompostovat nebo ji smíchat s půdou.

Připravte si pěstitelský kalendář

Bez ohledu na to, zda zahájíte semenáčky v interiéru nebo zakoupíte malé rostliny, abyste je mohli transplantovat do vaší zahrady, je důležité zasadit je ve správný čas. V rané sezóně mohou být vysazeny chutné sezónní plodiny – mezi něž patří brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, hlávkový salát a cibule. Plodiny teplé sezóny – včetně lilků, paprik a rajčat – by měly být vysázeny až poté, kdy nehrozí riziko mrazu. Nechte své rostlinky přizpůsobit se – den nebo dva dejte rostlinky do chladnějšího prostředí a teprve pak je vysaďte do zahrady.
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář