květiny - výhled z okna

Duben ve vaší zahradě

Jaro je již v plném proudu, a tak je potřeba pokračovat s prací započatou v březnu. Nyní je čas například na řez růží, sázení některých keřů, založení bylinkové zahrádky nebo zvýšené péče o trávník.

Co kvete v dubnu a jak se o květiny starat

V dubnu již uvidíte kvést tulipány, narcisy, ladoňky, violku vonnou, zlatici, magnólii a první trvalky. Všechny kvetoucí záhony byste měli odplevelit, z trvalek odstranit odumřelé části a v případě sucha zalévat. Nové trvalky již můžete vysévat rovnou na záhon.

Výsev zeleniny k předpěstování

V dubnu je také čas zasít semínka rajčat, paprik a bylinek do malých květináčků (tzv. sadbovačů), aby vám včas narostly rostlinky, které pak budete přesazovat na záhony. Semínka potřebují ke klíčení teplo, vodu a živiny. Můžete je pěstovat za oknem nebo ve skleníku.

sázíme duben - Duben ve vaší zahradě

Výsev zeleniny na záhony

Otužilou zeleninu můžete vysévat rovnou na záhony. Protože ještě nějakou dobu potrvá, než vyklíčí, určitě jí neublíží poslední mrazíky. Jedná se například o mrkev, petržel, pastinák a další.

Výsadba dřevin a živých plotů

Ačkoliv většina stromů a keřů lépe zakoření, když je sázena na podzim, existují i výjimky. Například magnólie, broskvoň, meruňka, ořešák, dřín a jinan mají raději výsadbu na jaře. Přes léto totiž zmohutní, a lépe tak přežijí zimu. Všechny dřeviny je dobré sázet do velké jámy, která bude vysypaná zeminou smíchanou s kompostem, a po výsadbě je nutná bohatá zálivka. Podobně vysazujeme živé ploty – dbáme jen na doporučenou vzdálenost sázení, aby nám dospělé keře zbytečně neprorůstaly.

Řez růží

V dubnu je třeba provést velký řez růží. O tom, jak jednotlivé druhy nejlépe prořezat, jsme vám radili v jednom z předchozích článků.

Péče o trávník

Trávník poprvé posečeme, a to na větší velikost než obvykle. Pokud nás trápí mech, odstraníme jej hráběmi, vertikutátorem nebo použijeme protimechové hnojivo. Za velkého sucha nový trávník zalijeme, protože silné jarní sluníčko by mohlo trávu spálit.

Odstraňování květů odkvetlých cibulovin

Aby se cibuloviny (tulipány, narcisy, sněženky, bledule apod.) zbytečně nevysilovaly tvorbou semen, odkvetlé květy ustřihneme.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář