prutrznik obecny

Průtržník chlupatý: Bylinka ohrožená těžbou písku

7.11.2020
1 221 Zobrazení

Průtržník chlupatý je druhým z rodu průtržníků, který má léčivé účinky. Zatímco v minulosti rostl i na našem území hojně, dnes je patří mezi kriticky ohrožené druhy, neboť je ohrožen nejen těžbou písku, ale také zarůstáním jeho stanovišť jinými plevelnými rostlinami a v některých místech i použitím herbicidů.

Jak bylinka vypadá

Průtržník chlupatý (Herniaria hirsuta) je jednoletá, někdy vytrvalá bylinka, která dorůstá 20 cm, má kůlovitý oddenek, po zemi se plazící lodyhy, které se hojně větví, listy jsou řapíkaté nebo přisedlé, květy drobné, zelenožluté barvy, plodem je tobolka.

Kde průtržník roste

Průtržník roste na nevápnitých, písčitých místech, podél cest a železničních tratí, někdy i mezi dlažbou. Okruh jeho rozšíření je Evropa, západní Asie a severní Afrika, zavlečen byl i do Ameriky. V České republice je kriticky ohrožený a vyskytuje se už jen sporadicky v Polabí a na jižní Moravě.

prutrznik - Průtržník chlupatý: Bylinka ohrožená těžbou písku

Zdroj foto: Stefan.lefnaer / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Co se sbírá a proč

Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje alkaloidy, saponiny, flavonoidy a silice. Používá se samostatně jako nálev, nebo jako součást čajových směsí. Prokázaný je jeho účinek při tlumení bolesti. V minulosti se však používal i při křečích, zánětech močových cest, nemocech ledvin, a při léčení kýly – ostatně od toho má i své jméno: dříve se kýle říkalo „průtrž“.

Pěstování

Průtržník chlupatý se dá pěstovat na skalkách a zahradách, velmi vhodný je jako půdopokryvná rostlina, zejména pod jarní cibuloviny, kde nejen pěkně vypadá, ale také chrání cibulky rostlin před sluncem.

Zajímavost

V severní Africe je oblíbenou pastvou velbloudů, kteří putují v dlouhých karavanách pouští.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář