lapacho

Čaj Lapacho byl tradičním čajem jihoamerických Indiánů, ale dnes si jej můžete vychutnat i vy

Hledáte nějaký nový druh čaj, který by vás oslovil? Zkuste čaj Lapacho, tento čaj je totiž nejen lahodný, ale i léčivý a prospívá při mnoha neduzích.

Odkud pochází

Jak je patrné již z nadpisu, tento čaj pochází z Jižní a Střední Ameriky, a není to v pravém smyslu čaj z lístků, ale z vnitřní kůry stromu Lapacho.

Jak vypadá strom Lapacho

Jedná se o stálezelený strom z červenými až fialovými květy, který dorůstá výšky až 20 metrů a dožívá se až 700 let věku. Má hladkou kůru a květy jsou masožravé. Někdy se mu v indiánské řeči říká mravenčí strom, protože když strom odumře, jeho dřevo se stává domovem mravenců. Jinak se ale jedná o velmi tvrdé a ceněné dřevo, které se používá na stavby, nábytek nebo třeba při výrobě luků.

strom lapacho - Čaj Lapacho byl tradičním čajem jihoamerických Indiánů, ale dnes si jej můžete vychutnat i vy

Foto: No machine-readable author provided. Ilosuna assumed (based on copyright claims). / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Jak se sklízí vnitřní kůra

Mohlo by se zdát, že sklízení vnitřní kůry stromu strom poškozuje. Odebírá se však tak citlivým způsobem, že strom může po sklizni žít dál a dožít se dlouhověkosti. Sklizená kůra se suší v chladném a tmavém prostředí a velmi pomalu. Balí se do speciálních pytlů z juty a menší balení se prodávají v papírových sáčcích s aluminiovým vnitřkem na opakované uzavírání, aby neunikalo přirozené aroma.

Co obsahuje kůra

Kůra stromu Lapacho obsahuje velmi mnoho zdraví prospěšných látek, jako jsou například flavonoidy, chinony a saponiny, nejdůležitější je však bezesporu lapachol a beta-lapachol, což jsou fenoly, které dokáží tišit bolest, uklidňovat mysl, pomáhají při hojení ran a povzbuzují trávení.

Na co se kůra používá

Kůra čaje Lapacho je výborná na tišení bolesti, nervovou nebo srdeční slabost, na povzbuzení trávicího i vylučovacího systému.

Jak se nálev připravuje

Čaj Lapacho je třeba nejprve 5 minut povařit a pak ještě 20 minut louhovat. Nálev by měl být měděné barvy a vůně bude dubová, s vanilkovým nádechem a citronovým dozvukem.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář