kaktus saguaro t

Které rostliny dokáží žít na poušti

24.10.2018
19 312 Zobrazení

Už vás někdy napadlo, jaké rostliny mohou vydržet nepříjemné pouštní horko? Klima hraje důležitou roli pro růst všech druhů rostlin. Na poušti je hromada písku, mimo to zde ale roste spousta rostlin. Pokud se budeme bavit o pouštních rostlinách, napadnou nás hlavně kaktusy. Je pro to dobrý důvod. Kaktusy jsou právě jednou z nejvíce zastoupených skupin rostlin v poušti. Avšak to není zdaleka všechno.

Kaktus Saguaro

Kaktus Saguaro je pouštní rostlina původem ze Sonorské pouště z Arizony. Roste do výšky až 750 cm a rozrůstá se do několika větví, které rostou směrem vzhůru ve tvaru sloupů. Tato tajemná pouštní rostlina nemá vůbec žádné listy a kvete na jaře. Květina tohoto kaktusu je národní květinou Arizony.

Kaktus Saguaro má tlusté trny, s pomocí kterých si zachovává vodu. Taktéž má dlouhou životnost – 200 až 250 let. Kdysi tento druh kaktusu rostl ve skalnatých pustinách. Kaktus přežije pouštní podmínky zejména díky svému rozsáhlému abnormálnímu kořenovému systému, který může měřit až 20 metrů do hloubky.

Wollemie vznešená

Wollemie je známá jako živá fosilie a jako taková patří k nejvzácnějším druhům rostlin na světě. Tuto rostlinu můžeme najít pouze v pouštních oblastech Austrálie. Wollemie vznešená je jeden z nejstarších druhů rostlin na světě, tento rod má více než 200 milionů let. Přežije jak horké počasí pouště, tak i teplotu do -12 °C.

Euphorbia obesa

Tento druh kaktusu se nachází v poušti v jižní části Afriky. Má zelenou barvu a kulatý tvar, který připomíná baseballový míček. Má průměr 15 cm. Díky kulovitému tvaru si vytváří dlouhodobou kapacitu pro skladování vody. Uvnitř této pouštní rostliny se nacházejí kvetoucí pupeny, které produkují květy.

Cleistocactus strausii

Tento druh kaktusu má poněkud zvláštní strukturu, která připomíná stříbrné sloupy. Tyto zeleno-šedé sloupce mohou dosáhnout výšky až 3 metry. Je zajímavé, že dokážou růst i při teplotě -10 ° C. Trny těchto kaktusů dosahují délky až 5 cm. Kaktus kvete v pozdním létě, má válcovitý tvar a tmavě červené květy.

Olneya tesota

Tuto dřevinu najdete pouze v Sonorské poušti v Severní Americe. Jedná se o strom, který má dlouhou životnost, a to až 1500 let, což svědčí o tom, že je schopen přežít v tvrdém pouštním prostředí. Jedná se o pomalu rostoucí pouštní rostlinu, roste do výšky 750 cm, má modré a šedé listy. Kvete začátkem dubna.

Cylindropuntia fulgida

Tuto rostlinu bychom mohli najít v pouštní oblasti jihozápadních částí Spojených států. Pro rostlinu jsou typické měkké větve, které ve větru vypadají, jakoby poskakovaly. Větve jsou pokryty stříbrnými trny, kterých když se dotknete, ucítíte okamžitě bolest. Tyto trny mají délku až 2,5 cm. Tento druh pouštní rostliny přebírá určitou oblast a roste hustě, jako malý les. Kvete v květnu.

Hydnora Africana

Hydrona africana je nejbizarnější pouštní rostlina pocházející z Afriky. Tato rostlina má velice charakteristický vzhled, kvůli kterému není vůbec složité ji identifikovat. Vzhled tohoto kaktusu je velmi podobný houbám a má hnědou až oranžovou barvu. V době kvetení je nejnápadnější. Rostlina produkuje ostrý zápach, který má přilákat včely pro opylení.

Echinokaktus Grusonův

Jedná se o kaktus, který je poměrně typický pro pouště. Má zelenou barvu a kulatý tvar. Tělo svým tvarem tak trochu může připomínat také cylindr. V těle se nachází trny, které mohou dosahovat délky až 10 cm. Tento kaktus sám o sobě se rozrůstá do výšky až 10 metrů, ale má mělký kořenový systém.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít