Čajovník alias Camelia sinensis je z botanického hlediska podobný kaméliím. A velmi podobně se také pěstuje, takže vám nic nebrání vypěstovat si své vlastní čajové lístky doma nebo v zimní zahradě. Jen s chutí to v našich podnebních podmínkách bude trochu na pováženou. Bohužel.
I když jedna z legend tvrdí, že chuť čaje objevil první čínský císař Čchin Š´Chuang Ti jednoduše tím, že mu do horké vody spadlo několik zelených ratolestí, ve skutečnosti to tak jednoduché není. Příprava čajových lístků se neobejde bez fermentace. Lístky se napařují a teprve potom usuší. Doma to jde sice také, ale chuť nebývá nic moc – i vzhledem k tomu, že díky našim prudkým létům a chladným zimám mají v sobě čajové lístky jen minimum chuti. I tak se však jeho pěstování vyplatí!
Botanická rarita s voňavými květy
Listy čajovníku zaujmou už svým atraktivním vzhledem. Jsou velké, lesklé a s výraznými liniemi. Navíc jde o keřík, který rychle vytváří zajímavou siluetu s tenkými větvičkami a vzdušným provedením.
Na pěstování je čajovník nenáročný. Uplatní se jako hrnková i pokojová rostlina. Potřebuje půdy s kyselejším pH, mírnou zálivku a hnojivo pro azalky. Světlo mu svědčí mírné, maximálně polostín. Na přímé paprsky reaguje tvorbou nevzhledných skvrn na listech.
Pokud však chcete, aby vám čajovník vykvetl, budete mu muset dopřát trochu chladnější pauzu – podobně jako orchidejím. Teplota okolo 10-12°C a snížená zálivka ponoukne čajovník ke kvetení. A rozhodně to stojí za to, i když květy vypadají vcelku obyčejně (mají bílé listy a žlutý střed s výraznými pestíky), upozorní na sebe už na dálku báječnou vůní. Voní po jasmínu a vydrží několik dní.
K řezu je čajovník velmi vstřícný – roste ale pomalu, takže ho příliš nebudete potřebovat. Stejné je to s přesazováním. Čas na něj je až tehdy, kdy začnou kořeny vykukovat z odtokových otvorů.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz