vlastní čaj

Vypěstujte si svůj vlastní čaj doma nebo v zimní zahradě

24.10.2018
1 029 Zobrazení

Čajovník alias Camelia sinensis je z botanického hlediska podobný kaméliím. A velmi podobně se také pěstuje, takže vám nic nebrání vypěstovat si své vlastní čajové lístky doma nebo v zimní zahradě. Jen s chutí to v našich podnebních podmínkách bude trochu na pováženou. Bohužel.

I když jedna z legend tvrdí, že chuť čaje objevil první čínský císař Čchin Š´Chuang Ti jednoduše tím, že mu do horké vody spadlo několik zelených ratolestí, ve skutečnosti to tak jednoduché není. Příprava čajových lístků se neobejde bez fermentace. Lístky se napařují a teprve potom usuší. Doma to jde sice také, ale chuť nebývá nic moc – i vzhledem k tomu, že díky našim prudkým létům a chladným zimám mají v sobě čajové lístky jen minimum chuti. I tak se však jeho pěstování vyplatí!

Botanická rarita s voňavými květy

Listy čajovníku zaujmou už svým atraktivním vzhledem. Jsou velké, lesklé a s výraznými liniemi. Navíc jde o keřík, který rychle vytváří zajímavou siluetu s tenkými větvičkami a vzdušným provedením.

Na pěstování je čajovník nenáročný. Uplatní se jako hrnková i pokojová rostlina. Potřebuje půdy s kyselejším pH, mírnou zálivku a hnojivo pro azalky. Světlo mu svědčí mírné, maximálně polostín. Na přímé paprsky reaguje tvorbou nevzhledných skvrn na listech.

Pokud však chcete, aby vám čajovník vykvetl, budete mu muset dopřát trochu chladnější pauzu – podobně jako orchidejím. Teplota okolo 10-12°C a snížená zálivka ponoukne čajovník ke kvetení. A rozhodně to stojí za to, i když květy vypadají vcelku obyčejně (mají bílé listy a žlutý střed s výraznými pestíky), upozorní na sebe už na dálku báječnou vůní. Voní po jasmínu a vydrží několik dní.

K řezu je čajovník velmi vstřícný – roste ale pomalu, takže ho příliš nebudete potřebovat. Stejné je to s přesazováním. Čas na něj je až tehdy, kdy začnou kořeny vykukovat z odtokových otvorů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..