roubování

Roubování a očkování

V jednom z minulých článků jsme vám slíbili přinést také článek o technikách štěpování, tj. roubování a očkování. Jedná se o techniky množení rostlin (stromů), ale také omlazování rostlin nebo přenášení lepších užitných vlastností z jiných rostlin. Ačkoliv to na první pohled zní velmi složitě, samotný postup není těžký. Pokusíme se vám to vysvětlit co nejjednodušeji, tak aby to pochopil i začátečník.

Roubování

Roubování je velmi stará technika a jedná se vlastně o přenos části výhonu s několika očky (zárodky listů) na podnož (základní rostlinu). Roub by měl přinášet lepší vlastnosti z rostliny, která již plodí, a to kvalitními plody. Roubovat lze i různé odrůdy (2 různé citrusy, nebo dokonce švestka na trnku apod.) Roub z nové rostliny by měl mít 3–4 očka, přičemž listy odstraníme, ale řapíky listů (stonky) ponecháme. Roubovat můžeme tzv. do rozštěpu, nebo za kůru.

Roubování do rozštěpu

Postupujeme takto: Roub seřízneme z obou stran, aby se vytvořil klín. Podnož uřízneme vodorovně a poté ji podélně nařízneme (tak, aby se nám tam vešel roub). Roub zasuneme do rozříznuté podnože, omotáme roubovací páskou a pevně zavážeme. Můžeme také zatřít štěpařským voskem, aby do roubu nepronikla voda nebo vzduch. Roub by se měl uchytit a začít růst za 2–3 měsíce, a jakmile má délku aspoň 15 cm, můžeme roubovací pásku odstranit.

Roubování za kůru

Tento způsob roubování se používá, když chceme změnit odrůdu, nebo potřebujeme přeroubovat starý a silný kmen a omladit rostlinu, která málo plodí, nebo máme jako rouby silné větve (cca o průměru 5 cm). Postupujeme tak, že roub na spodní straně šikmo seřízneme, zatímco podnož vodorovně uřízneme (stejně jako u přechozího postupu), ale pak nařízneme jen kůru směrem dolů v délce 2–3 cm. Roub zasuneme za kůru a připevníme roubovací páskou a potřeme štěpařským voskem.

Očkování

Je nejjednodušším druhem štěpování. Stačí nám jedno očko (jeden pupen listu s řapíkem a kouskem dřeva). Kůru podnože tentokrát nařízneme do tvaru písmene T. Kousek dřeva zasuneme za kůru, ovážeme roubovací páskou a můžeme potřít štěpařským voskem. Pro lepší výnosy můžeme naočkovat rostlinu 2 očky naproti sobě. To, že se očkování povedlo, poznáme tak, že cca po 4 týdnech řapík odpadne a očka jsou stále zelená.

autor fotografie: wikipedia
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář