svestky

Na podzim si připravte rouby na roubování švestek

Teď na podzim je ideální čas připravit si rouby na roubování švestek, které provedete na jaře. A proč vůbec švestky roubovat? To se dozvíte v následujícím článku.

Proč roubovat švestky

Někdy je potřeba obnovit švestkové stromy, jindy potřebujete starou ověřenou odrůdu naroubovat na mladší stromek nebo podnož, aby vám zase plodila.

Kdy řezat rouby

ockovani - Na podzim si připravte rouby na roubování švestek

Zdroj foto: User Chrizz on sv.wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Rouby řežeme v říjnu listopadu za hezkého slunného počasí. Použijeme ostrý nožík, méně vhodné jsou zahradnické nůžky. Rouby řežeme tak, aby řez byl šikmý. Rouby vybíráme nenarašené, nejlépe z jižní strany stromu, a to tak, aby měly aspoň 4 listy.

Kam s rouby na zimu

Na zimu rouby založíme do vlhkého písku, aby vydržely v plné síle. Nesmí zmrznout, a tak je potřeba je uchovávat například ve sklepě – v kbelíku s pískem. Písek můžete nahradit i pilinami, které ale musíte předem navlhčit a popř. i přes zimu občas znovu navlhčit, aby rouby neuschly. Pokud nemáte sklep, další možností je dát rouby do lednice v igelitovém pytlíku.

Kdy provádět roubování

Roubujeme na jaře, nejlépe v březnu. Připravíme si podnož – odřízneme stejně silnou větvičku, jako máme roub – a stejně šikmo. Obě části spojíme k sobě, ošetříme štěpařským voskem a přivážeme roubovací páskou nebo lýkem.

TIP: Pokud nemáme po ruce roubovací pásku nebo lýko, můžeme ovázat naroubovanou větvičku i potravinářskou folii, která také dobře drží.

Jak se starat o naroubovaný strom

Naroubovaný strom bystě měli občas zalít (pokud neprší), přihnojit, aby měl dostatek živin, ale rozhodně byste jej neměli seřezávat nebo prostříhávat, dokud se roub neujme.

TIP: Z hliníkových profilů postavíte třeba voliéru.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář