zahrada

Zelenina v zimě: Co můžete vypěstovat i „pod sněhem?”

13.11.2021
1 891 Zobrazení

V zimě každý zahrádkář přichází o svůj nejoblíbenější koníček – rozkvetlou zahradu. Pěstování se přesouvá dovnitř a není tolik produktivní. Opravdu? Pojďme se společně podívat na některé druhy zeleniny, které mohou být svěží a čerstvé, i když venku napadl sníh a panuje mráz.

Suma sumárum nejodolnější bývají především vytrvalé zeleniny. Proč? Mrazuvzdornost jim dodávají hlízy a kořeny, které jsou schované pod zemí. Do této skupiny patří například křen, chřest nebo topinambur. Se zimou si ale poradí také dvouleté zeleniny, jako černý kořen, petržel či pastiňák. Z podstaty věci lze pěstovat i cibuloviny. Největšími otužilci ovšem zůstává růžičková kapusta a kadeřávek. Těmi rozhodně nešlápnete vedle…

Jak se pěstuje zelenina v zimě?

Už jsme si naznačili, co pěstovat v zimě. Aby vše dobře dopadlo, musíte mít na paměti pár pravidel. První z nich je fakt, že nelze zahájit výsev, pokud je zem zmrzlá nebo rozbahněná. Zároveň vás při zimním vysévání bude zajímat sněhová nadílka. Mrazuvzdorný štítek rostlinu totiž rozhodně neuchání proti holomrazu. Abyste mohli s případnou izolační sněhovou peřinkou manipulovat, rozhodně se podívejte po kvalitní lopatě na sníh. Jak hlubokou závěj na zelenině necháte, záleží na vás. Jen dejte pozor, ať vždy alespoň nějaká zeleninu chrání – klidně lopatou přihrňte sníh uměle.

Pokud není k dispozici, k rostlinám přihrňte trochu více zeminy či kompostu. Záhon také můžete po celé ploše obložit slámou, případně suchým listím nebo chvojím.

Co zasít na zimu?

Opakování je matka moudrosti. Na podzim a za příznivého počasí (viz. odstavec výše) i na začátku zimy můžete vysévat celou řádku zajímavých rostlin. Pokud se chystáte do zahrádkářství, klidně si napište tento seznam:

  • mrkev
  • petržel (lze pěstovat kořenovou i naťovou)
  • česnek (zimní odrůdy – může být paličák i nepaličák)
  • cibule (včetně šalotky)
  • pastiňák
  • košťáloviny (ozimé odrůdy – např. květák Arktur, kapusta Arkta)
  • přezimující špičaté zelí

 

Máte i další tipy na druhy zeleniny, které lze pěstovat v zimě? Nezapomeňte se o ně podělit v komentáři!

———-Komerční článek———-

Zanechte komentář