kaktus vanocni

Jak docílit, aby vánoční kaktus vykvetl tak, jak má

O vánoční kaktus se musíte správně starat po celý rok, protože potřebuje zejména 2 období klidu. Co můžete stihnout ještě teď v listopadu.

Listopadová péče

V této době by měl mít kaktus za sebou druhé období klidu (od srpna do října) a pravděpodobně nasadil nebo brzy nasadí poupata. Jakmile se tak stane, nikdy s kaktusem nemanipulujte, neotáčejte ho, nepřenášejte ho na jiné místo a už vůbec jej nepřesazujte! Všemi těmito činnostmi riskujete, že poupata shodí. Jediné, co byste měli udělat, je – zvýšit mu zálivku, protože pokud by mu zcela vyschnul substrát, opět by mohl shodit poupata. Popřípadě ještě můžete aplikovat nějaké hnojivo – například v tyčince, které se pomalu rozpouští.

kaktus - Jak docílit, aby vánoční kaktus vykvetl tak, jak má

Zdroj foto: M. Hubáčková

Jaké stanoviště má tedy vánoční kaktus mít

V době, kdy nasadil poupata, by měl mít světlé nebo polostinné místo – výborné je například u okna na severní stranu. Před nasazením poupat jej můžete přenést na teplejší stanoviště, aby vykvetl dříve. (To se hodí například, když zjistíte, že ještě v polovině listopadu nemá nasazeno na květy.)

Po odkvětu

Jestli se vám podařilo, že kaktus vykvetl na Vánoce, pak jej po odkvětu přemístěte na chladnější a sušší stanoviště a tolik nezalévejte – jedná se o první období klidu (pozn. první a druhé období klidu se počítá podle kalendářního roku, nikoliv podle doby napsání našeho článku).

vanocni kaktus - Jak docílit, aby vánoční kaktus vykvetl tak, jak má

Zdroj foto: M. Hubáčková

Přesazení

Nejvhodnější doba k přesazení vánočního kaktusu je v březnu. Dejte mu propustný, mírně humózní a mírně kyselý substrát (běžný substrát obohaťte o písek, perlit a rašelinu). Zvyšte zálivku, ale nikdy nesmí být přemokřen, ani v misce pod květináčem nesmí zůstávat voda!

Letnění

Vánoční kaktus můžete i letnit, ovšem za předpokladu, že jej dáte na stinné místo, kde bude teplota kolem 20 °C.

kaktus kvete - Jak docílit, aby vánoční kaktus vykvetl tak, jak má

Zdroj foto: M. Hubáčková

Dá se množit?

Kaktus se dá množit pomocí odnoží, které budete odebírat po odkvetení. Tehdy stejně kaktus bude nejspíš potřebovat sestřihnout. Odnože by měly sestávat ze 3 dílků, z nichž ten nejspodnější zcela přikryjete substrátem (stejným, jako měla mateční rostlina). Zalévejte jen mírně, ale pravidelně. Protože má nový substrát, není potřeba přihnojovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář