druh rostliny

Jak rozpoznávat rostliny podle fotografie? Pomůžou nám aplikace

Pokud patříte mezi zahradníky, kteří se rádi nechávají inspirovat zahradami ostatních, jistě víte, že ne vždy je jednoduché určit, o jaký druh květiny se jedná. A ačkoli se vám atraktivní rostlina v zahradě vašeho souseda nebo někoho úplně cizího velice líbí, jednoduše nepoznáte, o jakou rostlinu se jedná. Pokud však pečlivě prozkoumáte jednotlivé základní prvky rostliny, měli byste ji úspěšně identifikovat. Nejlépe bude, když si každou takovou rostlinu, která vás zaujme, nafotíte.

Listy rostliny

Listy rostliny tvoří jeden z nejvýraznějších rysů a většinou se jedná také o rys, které lze na fotografii jednoduše vidět. Zjistěte, zda má rostlina listy běžnějšího typu, ploché a tenké, nebo se zdají být husté nebo tučné. Husté listy identifikují sukulentní rostlinu, která může uchovávat vodu v listí. Aloe vera je příkladem obyčejné sukulentní rostliny; dlouhé, silné, špičaté listy rostou jako růžice z centra rostliny. Pokud rostlina na fotografii má tenké listy, podívejte se na jejich tvar; některé jsou oválné, kulaté nebo dokonce ve tvaru srdce. Například Philodendron hederaceum var. Oxycardium je obyčejná rostlina, která je pojmenována podle svého tvaru listů.

Jak rostlina roste?

Rostlinu můžete identifikovat také podle toho, jaké jsou charakteristické rysy jejího růstu. Některé rostliny jsou husté a kompaktní s řadou vzpřímených stonků, zatímco jiné rostou jako popínavé rostliny. Například rostlina Peperomia obtusifolia je obecně zaoblená a vzpřímená, roste do výšky cca 36 cm a má tuhé a lesklé listy oválného tvaru. Tyto listy jsou obvykle zelené se žlutými okraji a skvrnami. Oproti tomu Tradescantia zebrina je popínavá rostlina, která má stonky dlouhé až 60 cm a je pokrytá oválnými listy, každý je modrozelený se dvěma stříbrnými pruhy na horní straně a fialový na zadní straně.

Charakteristika rostliny

Mnoho běžných pokojových rostlin produkuje květiny a jejich přítomnost na fotografii může být dobrým návodem k identifikaci rostliny. Například Saintpaulia ionantha je příkladem kvetoucí rostliny. Její malé, výrazné květy mají průměr asi 2,5 cm a objevují se ve skupinách ve středu rostliny ve tvaru růžice. Většina afrických fialek má pět okvětních lístků, přičemž dva spodní lístky jsou menší, než ty tři výše, i když některé typy mají dvojité květy. Begónie jsou další kvetoucí rostliny, které můžete snadno identifikovat. Například Begonia rex-cultorum má malé bílé nebo růžové květy a velké, odvážně zbarvené listy, které mohou být červené nebo vínové.

Neobvyklé rysy

Některé rostliny mají neobvyklé rysy, díky nimž jsou na fotografii okamžitě rozpoznatelné. Například Sansevieria trifasciata má ostře zašpičatělé, bezvřetenové a mečovité listy, které vystupují přímo z rostlinné základny. Listy jsou tmavě zelené, tuhé a lesklé a mohou být až 1,2 metru vysoké. Chlorophytum comosum je další neobvyklá rostlina; má tenké zelené listy s bílými okraji.

Aplikace

Nezapomínejme také na to, že dnes žijeme v době moderních technologií. Dnes už existuje celá řada aplikací, která vám pomůže rozlišit různé stromy, keře, houby a jiné rostliny. Stačí je správně nafotit a tato aplikace vám nabídne, o kterou rostlinu by se mohlo jednat. Poznat konkrétní typ pak můžete snadno a rychle, například také podle specifikace rostliny.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

fifteen + eleven =