růže t

Co může růst vedle růží? Jaké rostliny mohou doplnit krásu růžové zahrady?

Předpokládalo se, že růže jsou tak soběstačné, že nepotřebují sousedy. Dnešní dodatečné výsadby se však stávají stále oblíbenějšími, v nichž jsou růže v dokonalé harmonii s jinými velkolepými rostlinami.

Smíšená výsadba má spoustu výhod: zaprvé je méně problémů se specifickými chorobami ovlivňujícími určitou kulturu a za druhé je to dobrá příležitost pro prodloužení dekorativnosti květinové zahrady.

 Rostliny s akcentem

V růžové zahradě vypadají skvělé vysoké rostliny, které okamžitě připoutají váš pohled. Nemělo by jich být víc než tři, jinak by se z jejich pozadí ztratily růže. Dokonalý je například čínský miscanthus. Dokonce i jediný krásný keř této rostliny dá květinové zahradě atraktivní tvar a vzhled. Byliny také vypadají dobře – Spartina, Moliniya modrá a rákosová tráva.

V růžové zahradě jsou okázalé sloupkové jehličnaté rostliny. Thuis a jalovce zdobí květinovou zahradu po celý rok.

Taktéž vysoká kvetoucí trvalka je nádherná v růžích. Nejatraktivnější z nich – foxglove a mullein. Mohou být vysázeny v malých skupinkách po celé růžové zahradě. Současně je nutné správně kombinovat rostliny, co se týká barvy.

Rostliny druhého plánu

Tyto kultury by měly vypadat atraktivně po celou sezónu. S touto rolí si poradí pelargónie, sredneroslye tráva, trpaslík hvoyniki, poddimenzovaná spirea.

Pokud se vám líbí světlá květinová zahrada, můžete přidat dekorativní listové rostliny s listy různých tónů s bílými a růžovými růžemi, stříbrnými rostlinami je dobře spojena vlnitá chisyte.  Oranžové a žluté růže vyniknou s purpurovým žeruchcem, černou košší (tsimitsifuga), hezká je i žíhaná čokoládová hnědá barva.

Podzemní rostliny

mullein růže wikipedia.org  - Co může růst vedle růží? Jaké rostliny mohou doplnit krásu růžové zahrady?

Zdroj foto: wikipedia.org          mullein

Chcete-li zajistit úplnost růžové zahrady, mohou být na neobsazených plochách rostliny s malými květy. Gypsophila, katran, astrantia, levandule, šalvěj, kvetoucí geyher – dobře vypadají uprostřed růží.

Při výsadbě zvažte jejich environmentální požadavky. Květům milující slunce nesmí vysoké růže stínit. Silní a rychle rostoucí společníci se neusazují u růžových keřů. Jinak budou agresivní rostliny utlačovat vaše růže v zahradě.

Růže a Clematis

Clematis je nejčastěji vysazen vedle lezeckých růží, které jsou ve středním pruhu odstraněny a pokryty kvůli zimě. Clematis má křehké výhonky, takže při přípravě růží na zimu se sousední rostlina snadno poškodí. Chcete-li tomu zabránit, pro výsadbu vedle lezeckých růží, zvolte rostliny odolné zimě, rychle rostoucí a kvetoucí s výhonky v aktuálním roce. Patří do 3. skupiny prořezávání, takže na podzim jsou výrazně zkráceny (až 3 pupeny).

Clematis a růže mají podobné barvy, ale ty nemají žádné oranžové tóny a modré pigmenty. Rostliny mohou být vybrány tak, aby odpovídaly barvou, ale zároveň k sobě seděly s intenzitou odstínů a kontrastními kombinacemi. Například se k sobě hodí jasně oranžové nebo žluté růže a fialové nebo modré klematis.

Růže a klematis mají hluboký kořenový systém, takže jsou zasazeny poměrně blízko (ve vzdálenosti 50-60 cm). Při takovém modelu se navzájem neutiskují. Když jsou rostliny umístěny v blízkosti budov, je nutné ustoupit o cca 50 cm.

Růže a hrozny

Tento duet bude zvláště oslovovat pěstitele, protože růžice je náchylná k stejným onemocněním jako hrozny. Růže na zahradě včas upozorní na nebezpečí a díky tomu zahradník, co nejdříve podnikne patřičné kroky.

Dobrým řešením je zasadit růže a hrozny po obvodu altánu. K tomuto účelu se udržuje mezi dvěma kruhy hroznů vzdálenost 2 m a v těchto mezerách se umístí jedna sadba lezecké růžice. Na podzim se vinice a výhonky růží snižují na zem a pokrývají smrkovými listy, v dubnu je úkryt postupně odstraněn a v květnu jsou rostliny zvednuty a vázány.

Atraktivní kompozici lze vytvořit pomocí kombinace růží s panikulárními flexy.

Floxy budou dobrým okrajem pro vysoké růže a pozadí pro podsaditost. Současně je však důležité zvolit barvu a neumožnit přílišné rozmanitosti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít