Snad nejhorší chorobou, která se vám na zahradě může objevit, je šedá plíseň. Co postihuje, jak se proti ní bránit a jaká je prevence?
Co je plíseň šedá
Plíseň šedá neboli botrytida (Botrytis cinerea) je houbovitá choroba, která napadá zejména plody (někdy i květy). Poznáme ji podle charakteristického šedého povlaku. Tato choroba bohužel mrazem nezanikne, neboť přezimuje v pletivu napadených rostlin, jejich částí nebo i v kompostu.
Co plíseň šedá může na zahradě napadnout
Plíseň šedá nejčastěji napadá jahodníky, resp. jejich zrající a zralé plody. Dále pak může napadnout i ostružiny, maliny, angrešty, révu vinnou, kořenovou zeleninu, hlávkové zelí, rajčata nebo květy růží či kosatců a další rostliny.
Kdy se choroba nejvíce šíří
Plísni vyhovují teploty mezi 15 a 25 °C a relativně vysoká vzdušná vlhkost (tedy po dešti). Choroba pak nejprve napadá oslabené rostliny, a to ve všech jejich fázích.
Jak s plísní bojovat
Jestliže si všimnete šedého povlaku na ovoci nebo na květech růží, pak vám pomůžou jen postřiky povolenými fungicidy, kromě toho je dobré, když všechny napadené části rostlin ostříháte a spálíte – nikdy je nedávejte do kompostu.
Prevence
Zdaleka nejúčinnější je však prevence. Vyplatí se investovat čas i peníze do vyhledání odrůd, které jsou vůči této plísní nejvíce rezistentní (z jahod jsou to například „Emily“, „Karmen“, „Prima“, z ostružin pak „Thornless Evergreen“, z vinné révy „Red Globe“ nebo „Moscato d´Amburgo“ atd.). Vhodné je pěstování ovoce a zeleniny na vzdušných místech a s optimální hustotou porostu, aby nedocházelo k zapařování. Dbejte také na to, abyste žádné rostliny nepřehnojovali dusíkatými hnojivy, obvykle jsou lepší hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu. U jahod pomůže mulčování a podpírání plodů, aby neležely na vlhké zemi.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz