sekacka

Poslední sekání trávníku na podzim

Mnoho z nás trápí otázka, kdy naposledy posekat trávník na podzim, popř. jak ho ještě před zimou ošetřit. Docela striktní postup přitom neexistuje a musíme se řídit počasím a zdravým rozumem.

Na kdy naplánovat poslední sekání

Ačkoliv plánování v tomto smyslu nemá příliš význam, protože jsme omezeni nepřízní počasí (déšť, mrazíky) a také opatřeními ohledně hlučných činností, která se v jednotlivých obcích mohou lišit, přesto bychom si poslední sekání měli nechat někdy na přelom září a října.

Jak trávník posekat

Při tomto posledním sekání již nemusíme brát ohled na včely a další hmyz, který se na neposekané části naší zahrady rád usídlí během léta. Posekáme celý trávník, a to na nižší stupeň. Posekanou trávu můžeme ponechat na zemi jako mulč.

Vertikutátor – je vhodný i na podzim?

Pokud váš trávník trpí tím, že obsahuje mnoho mechu, můžete po posledním sekání použít i vertikutátor nebo vertikutační hrábě. Již ale nepoužívejte hnojivo proti mechu, protože trávník na podzim hnojivo nepotřebuje, spíše si musí odpočinout.

sekacky - Poslední sekání trávníku na podzim

Zdroj foto: envato

Listí – ano, či ne

Každý rok panuje nejistota ohledně toho, zda je lepší listí na trávníku hrabat, či nehrabat. Asi se nedočkáte jasné odpovědi. Opět záleží na tom, jaké stromy na vaší zahradě rostou a kolik listí z nich spadne. Malá vrstvička listí může trávník efektivně chránit před mrazem a přitom nezpůsobí plíseň, protože trávník může dýchat. Velká vrstva listí zahnívá a plesniví a pod ní i trávník. Můžete také listí sebrat pomocí sekačky při posledním sekání a rozdrcené nechat spadat zpět na trávník jako mulč.

Jak naložit se sekačkou a vertikutátorem

Sekačku byste měli před zimou dokonale vyčistit, ponechat ji bez benzínu, můžete ji nechat i seřídit, což vám ušetří práci na jaře. Rozhodně by měla být skladovaná na chráněném místě v zahradním domečku. Rovněž vertikutátor vyčistíme a skladujeme na chráněném místě v zahradním domečku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář