spenat

Co můžete vysévat na podzim. Také v této době pracujeme na zahradě

Zajímavé je, že i v říjnu a listopadu můžete stále pracovat na zahradě, a to nejen sklízet a rýt, ale také vysévat některé plodiny pro jarní sklizeň. Zimu však v půdě nepřežijí všechna semínka, takže se podívejte na přehled, než začnete.

Špenát a kozlíček polníček v září

Špenát a kozlíček polníček můžete vysévat během září, ještě vyklíčí a vyroste do zimy, ale potřebuje koncem října ochranu před mrazy. Postačí smrkové chvojí, které naskládáte na záhon.

Česnek v říjnu

Během října je optimální zasadit sadbový česnek. Nejlepší teplota na výsadbu je kolem 10 °C. Sázíme do řádků, které jsou cca 20 cm od sebe,. Jednotlivé stroužky sázíme cca 10 cm od sebe do hloubky asi 6 cm. Sadba vydrží víc a zejména je odolná proti háďátku, je-li namořena – dříve se používala Sulka, dnes si můžete pořídit Síru SK 520 – a pak namočíme česnek do roztoku podle návodu. Pamatujte také na to, že česnek byste neměli pěstovat na stejném místě nejméně 5 let a že nevhodné jako předplodiny jsou kromě česneku i cibule, cibuloviny (i okrasné květiny), fazole a hrách.

spenat list - Co můžete vysévat na podzim. Také v této době pracujeme na zahradě

Zdroj foto: envato

Další zelenina v listopadu

Tou další zeleninou je mrkev (pozdní, také karotka), petržel kořenová i naťová, ředkvičky, cibule, salát, pastinák, košťáloviny. Vybírejte ozimé (pozdní) odrůdy a vysévejte těsně před začátkem mrazů, aby semínka nevyklíčila na podzim, ale až na jaře. Vhodné je zakrýt záhony bílou netkanou textilií, je to ochrana proti přehřívání záhonů na slunci a jejich vymrzání v noci, a také se díky této „vychytávce“ v podstatě zbavíte veškerého plevele, který by na jaře na záhoně vyrostl.

Mrkev vyséváme do řádků vzdálených asi 20 cm od sebe, do hloubky asi 2 cm. (Až vzroste, bude nutné ji vyjednotit).

Kořenovou petržel vyséváme obdobně jako mrkev.

Naťovou petržel vyséváme do řádků vzdálených 10 cm od sebe, do hloubky také 2 cm.

Ředkvičky vyséváme do řádků vzdálených 10 cm od sebe. Jednotlivá semínka 2 cm od sebe, do hloubky 1 cm. Je lepší opravdu vysévat jednotlivá semínka, než potom sadbu složitě jednotit a bez jednocení by utrpěla kvalita ředkviček.

cibule 600x337 - Co můžete vysévat na podzim. Také v této době pracujeme na zahradě

Zdroj foto: pixabay

Cibule je dvouletá rostlina, tedy ze semínek vypěstujeme nejprve sazečku, a až další rok můžeme sklízet cibule. Cibuli vyséváme do řádků vzdálených 15 cm. Na jaře vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 3 cm.

Pastinák vyséváme do řádků vzdálených 40 cm. Ideální je vysévat 4 semínka do hnízd vzdálených od sebe také 40 cm, po vzejití na jaře vyjednotíme.

Košťáloviny (zelí, kapusta, květák, brokolice, tj. jinak také brukvovitá zelenina) vyséváme do řádků 40 cm vzdálených, semínka od sebe vzdálená 15 až 20 cm podle druhu, můžeme i hustěji a na jaře zase vyjednotíme.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář