hlaváček amurský

Jarní ozdoba do skalky je také hlaváček amurský

Po zimě potřebuje obnovit a zahrnout novou výsadbou rovněž skalka. Proč si pořídit na skalku hlaváček amurský? Rostlina pochází z východní Asie. Jde o nižší rostlinu, která je převážně používána coby skalnička. Hlaváček amurský (Adonis amurensis) dorůstá do výšky okolo 25 centimetrů a kvete mezi prvními jarními květy v březnu, někdy dokonce již v únoru, odvíjí se od počasí.

Vzhledem k tomu, že rostlina v létě zežloutne a zatáhne do půdy, pro další možné množení je tedy vhodné dělení hned po odkvětu. Je třeba však dbát opatrnosti a nerozdělovat trsy na příliš malé části, nemusela by to rostlina přežít. Semena při kulturním pěstování vytváří jen málokdy a ke všemu velmi nepravidelně klíčí. Výsev se provádí nejlépe po sklizni do nádob umístěných ve studeném pařeništi. Je třeba se obrnit jistou dávkou trpělivosti, protože semenáčky hlaváčků vzcházejí velmi pomalu a nepravidelně. Při výsadbě rostlinu sázíme mezi jiné rostliny, jako jsou například polštářové druhy skalniček.

Žlutý klenot

Hlaváček amurský upoutá svými nádherně žlutými květy, které jsou i symptomem blížícího se příchodu jara. Rostlina má květy složené z 20 až 30 korunních lístků s roztřepenými konci, které vyráží spolu s listy a velmi často je i o malý krok předstihnou. V průměru dosahují zhruba 5 centimetrů, tudíž je nelze přehlédnout.

Nejen květy působí impozantně po dekorativní stránce, ale také listy vejčitého až trojúhelníkového tvaru se spoustou špičatých čárkovitých lístků. Při pěstování na stejném stanovišti dochází k vytvoření pěkných trsů. Tato trvalka náleží k menšímu rodu, jenž čítá zhruba 20 druhů jednoletých i trvalých rostlin vyskytujících se hlavně v horských lokalitách Evropy a Asie.

hlaváček - Jarní ozdoba do skalky je také hlaváček amurský

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak na správné pěstování aneb co rostlina potřebuje?

Jedná se o typickou jarní skalničku, které se daří na chladnějším a polozastíněném stanovišti s vlhkou, velmi dobře propustnou půdou. Pěkně působí a vyjímá se mezi ostatními rostlinami na skalce. Avšak při výběru rostlin, které budete chtít zasadit vedle hlaváčka amurského si dejte pozor na to, aby nedošlo k zasazení poblíž rostlin vyžadujících vápnitý podklad. Ideálními společníky a sousedy hlaváčka amurského budou hořce, papratka nipónská, sasanka či zběhovec. Hlaváček může také růst coby podsadka okrasných dřevin, jako je pěnišník, azalka apod.

Rostlinu zaléváme dle počasí a to tak, aby půda byla neustále vlhká, nesmí být však promokřelá. Až hlaváček v létě zežloutne a zatáhne do země, není třeba se nikterak znepokojovat, neboť na konci další zimy vyrazí znovu.

Trvalka působící coby antioxidant

Usušené části hlaváčku amurského náleží mezi antioxidanty. Rostlina je používána v asijské medicíně, zejména pak v Číně a Koreji. Za tímto účelem je hlaváček i uměle pěstován. Přestože je mírně jedovatý, tak právě toxické látky obsažené v kořenu a listech tvoří základ pro výrobu léčivých směsí bylin.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář