Zajímá vás, proč váš jabloňový sad neprospívá nebo co trápí vaši jabloňku,rostoucí před kuchyňskými okny. Někdy se jejich výskytu nevyhnete, ani pokud striktně vybíráte odrůdy vhodné pro naše podnební podmínky.
Květopas jabloňový – nenápadný škůdce, který se ukrývá v kůře
Než se rozkoukáte, je pohroma na světě. Než si uvědomíte, že hnědnutí květů nemá na svědomí předešlý mráz, přijdete o celou úrodu. Květopas jabloňový je nenápadný 3-4,5 milimetru dlouhý brouk s dlouhým sosákem. Brzy na jaře vylézá z úkrytů v kůře a vrhá se na křehké okvětní lístky jabloňových květů. Jeho přítomnost poznáte podle drobných dírek v květních pupenech. Paradoxně mu více svědčí chladnější počasí, při kterém se květy otevírají pomalu a samičky tak mohou do více z nich naklást vajíčka.
K ochraně přistupujeme po opakovaném přemnožení těchto škůdců a to ihned, jakmile se na jaře začnou otevírat první pupeny. Krom toho je možné využít i biologickou ochranu. Na podzim opatrně odstraňte co nejvíce staré kůry na jabloních a spalte ji. Na jaře pak obalte kmeny stromů vlnitou lepenkou, po níž se brouci ukryjí – odtud je pak snadno seberete. Vyplatí se také tyto škůdce několikrát ze stromu doslova setřást – rozložte pod jabloň bílé prostěradlo, vyberte si nejteplejší část dne a nalezené brouky zlikvidujte. To samé proveďte na podzim se spadanými listy, kde se také mohou ukrývat. Do kompostu je nedávejte. |Spalte je nebo se jich zbavte provápněním.
Obaleč jablečný – původce červivosti jablek
Obaleči jsou považování za největší škůdce ovocných stromů vůbec. Dokáží znehodnotit nejenom úrodu jablek, ale také meruněk nebo ořechů. V ideálních podmínkách se mohou za sezóny vylíhnout i dvě generace tohoto škůdce. Dospělé housenky přezimují v kokonu pod kůrou, na jaře pak vylezou a zakuklí se. V bezpečí sou před ním pouze stromy ve vyšších polohách nad 600 m.n.m., nízké teploty jim totiž nesvědčí.
Postřik je třeba aplikovat v době líhnutí motýlků, ta se však v obě studeného jara může protáhnout až na 1,5 měsíce. Dobrým pomocníkem jsou v tomto případě speciální feromonové lapače – jakmile na nich objevíte první návštěvníky, je třeba přikročit k postřiku.
Opět je možné bojovat i za pomoci biologické ochrany jabloní. Pomůže vám v tom Bacillus thuringiensis, jež obaleče napadá – pro člověka i včely je docela neškodný. Ochrana však není stoprocentní a někteří obaleči vždycky přežijí. Proto po celou sezónu pečlivě sbírejte a likvidujte popadaná jablka, v nichž by se mohlo ukrývat larvální stadium vašeho nepřítele. Pokud je ponecháte pod jabloní, dřív nebo později z nich housenky vylezou a ukryjí se pod kůrou. Pomáhá i oškrábání staré kůry ze stromů a vyvěšení budek pro sýkorky, které si s tímto hmyzem lehce poradí.
Náš tip: Dospělí obaleči létají v noci, kdy už ptáci spí. Platí na ně tedy netopýři. Pozvěte je do své zahrady.
Pilatka jablečná se prozradí proužky na mladých plodech
Pilatka jablečná alias Hoplocampa testudinea vypadá jako malá vosička – její larvy provrtávají mladé plody a pokud se přemnoží, snadno vás připraví i o polovinu úrody. Nejvíce jí chutnají sladká raná jablíčka a nejhorší na tom je, že larvy dokáží zničit více než jeden plod.
Pro postřik je nejvhodnější doba, kdy začnou květy opadávat, později už nebude tolik účinný. Nejefektivnější jsou přípravky, jež působí systémově.
Biologická ochrana je poměrně složitá. 10-12 dní před začátkem kvetení je třeba do korun stromů umístit feromonové lapače. Po celou sezónu je však třeba hledat poškozené mladé plody s dírkou. Později se po jejich obvodu objeví typický hnědý proužek. Myslíme také na zámotky pilatek, jež se ukrývají v půdě – tu ve vzdálenosti 15 centimetrů od stromu zkypřete a vpusťte na ni slepice – postarají se o jejich likvidaci.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz