exotický křín

Proč je snadné podlehnout kouzlu exotického křínu

Exotický křín je cibulovina, která se pěstuje především pro své nápadné a impozantní květy, které se velmi podobají liliím. Na mohutném stvolu se nachází až 15 centimetrů široké květy s opojnou vůní. Krásou skvostných květů se lze náležitě kochat od května až do srpna. Dle odrůdy se odvíjí daná barva květů, nejčastěji se jedná o bílou, růžovou a červenou záplavu.

Jedinou stinnou stránkou je to, že někdy může trvat i několik let, než se podaří, že křín vás obdaruje impozantním květenstvím. Přimět křín kvést může být někdy náročné, přestože se jinak jedná takřka o nenáročnou rostlinu. Nicméně kromě okázalých květů rostlina zaujme i svými vskutku dlouhými listy, které mohou dosáhnout délky až 90 centimetrů.

Mezi nejznámější odrůdy náleží Crinum powellii, jenž se pyšní růžovými květy, oproti tomu Crinum bulbispermum zaujme interesantními tmavě růžovými květy s bílým středem. Crinum americanum oslní krásně štíhlými květy tmavší barvy s žíháním a Crinum asiatica oslní jemně liliovitými bílými květy, které nenechají snad nikoho bez povšimnutí.

Crinum - Proč je snadné podlehnout kouzlu exotického křínu

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jak pěstovat křín a přimět ho kvést?

Rostlina potřebuje hlinitou půdu a světlé stanoviště, ale bez dopadu přímého a ostrého slunce. Zcela vyhovující je běžná pokojová teplota, v období klidu je nutný pokles teploty na 8 až 10 °C. Pokud by k tomuto potřebnému poklesu nedošlo, nebylo rostlině umožněno, sice jí neublížíte, ale nelze v následujícím roce očekávat její krásné květy. Od jara až do prvních květů je nutné dopřát rostlině vydatnou zálivku. Naopak nástupem zimy a souvisejícího odpočinku, je třeba zálivku výrazně omezit.

S ohledem na dodržení zvýšené vlhkosti vzduchu je možné umístění nádoby spolu s rostlinou do misky s vlhkými oblázky, které efektivně splní účel. Další variantou je rosení rostliny. Nutné je poskytnout také dostatečnou výživu v podobě hnojení. S tím je třeba začít ve chvíli, jakmile se začnou objevovat první květy. Hnojit bychom měli jednou za dva týdny. Ideální je tekuté hnojivo. Když opadne poslední květ, můžeme s hnojením přestat.

Výhody rostliny

Rostlina nevyžaduje časté přesazování, zcela vyhovující je interval jednou za tři až čtyři roky. Samozřejmostí je přesazování v jarním období. Pokud budete chtít rostlinu si namnožit, je třeba tak učinit v létě pomocí dělení odnoží nebo semen. Mezi přednosti této rostliny patří to, že opravdu jen velmi vzácně je napadena škůdci či chorobami a nevyžaduje žádnou další speciální péči.

Vhodné je jednou za čas jen setřít prach z listů pomocí houbičky či hadříku. Rostlině se pak bude mnohem lépe dýchat i bude samozřejmě lépe vypadat bez zaprášených listů. Nezapomeňte dopřát rosení, které rostlina doslova miluje.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít