pergola

Pnoucí rostliny vhodné pro pergolu

V jednom z minulých článků jsme vás učili stavět pergolu. Tím ovšem obvykle práce nekončí. Aby byla pergola zastřešená a chránila nás před sluncem a nepříznivými venkovními podmínkami, je potřeba ji ještě nechat obrůst popínavými rostlinami. A jaké jsou tedy vhodné právě pro pergolu?

Trvalky, nebo jednoleté

Pro pergolu jsou jednoznačně výhodnější trvalky, které vám při dobrých podmínkách a péči vydrží několik let, zatímco jednoleté pnoucí rostliny byste museli každým rokem obnovovat. Ty jednoleté (např. hrachor, fazol) se hodí snad jen v případě, že trvalky jsou zatím nízké a neobrůstají celou pergolu, takže je jednoleté rostliny dočasně nahrazují.

Pnoucí rostliny do stínu

Přestože je pergola často stavěna jako ochrana proti slunci, někdy je její místo spíše ve stínu (např. z architektonických důvodů). Záleží na řešení našeho domu i stavby pergoly. Do stínu se jednoznačně hodí břečťan, který se během několika let rozroste tak, že nám celou pergolu obepne. Vhodný je také zimolez či přísavník.

břečťan - Pnoucí rostliny vhodné pro pergolu

břečťan

Pnoucí rostliny do polostínu

Do polostínu se nám hodí všechny druhy klematisů neboli plaménků. Kromě ochrany před sluncem a dalšími nepříznivými vlivy počasí nás obohatí o záplavu barevných květů, a pergola tak nebude plnit pouze funkci ochrannou, ale i estetickou.

Pnoucí rostliny na slunce

Obvyklým místem pro pergolu je jižní strana domu a pergola nám má zpříjemnit pobyt venku tak, abychom nebyli obtěžováni přímým slunečním žárem za letního odpoledne. Na slunce se hodí například trubače, které krásně kvetou, zvláště když jim budeme na jaře zkracovat nové výhony na dvě očka. Na plné slunce se hodí i vistárie, která však vyžaduje silnou oporu. Máme-li v oblibě popínavé růže, kam jinam je zasadit, než právě k pergole. Zcela netradičně může být na jižní straně pergoly pěstována vinná réva, která nám jako jediná přinese i jedlé plody.

Vyberte si některou z pnoucích rostlin a užijte si léto s pergolou obrostlou podle vašich představ!
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít