molice wikipexdie

Kteří škůdci se objevují na pokojových rostlinách v zimě?

Zima je nepříznivým obdobím pro naše pokojové rostliny. Zejména pokud je pěstujeme v místnostech, kde bydlíme, protože zatímco rostliny by potřebovaly klidové období, my potřebujeme teplo a topíme např. ústředním topením umístěným přímo pod parapetem s květinami. Květinám teplo nesvědčí, zato škůdcům evidentně ano. Jak s tedy nimi bojovat?

Neustálá kontrola

Doporučuje se pokojové rostliny neustále kontrolovat (např. při zalévání), zda nejsou napadeny škůdci. Jakmile odhalíte škůdce, musíte ihned a nekompromisně zasáhnout. A jací jsou neúpornější škůdci?

Molice

Molice jsou 2 mm dlouhý hmyz, který je zbarven bíle. Jsou nenápadné, protože jsou nejen malé, ale také nejčastěji posedávají na spodní straně listů a sají. Když je vyrušíte, vznesou se jako bílé hejno do vzduchu. Proti molicím nepomáhá osprchování rostliny. Vhodnější jsou lepové destičky nebo lepové šipky, které zapíchnete do květináče. Když je napadení molicemi intenzivnější, zkuste chemické přípravky jako např. Mospilan, Applaud nebo Karate Zeon.

Mšicemšice 300x180 - Kteří škůdci se objevují na pokojových rostlinách v zimě?

Mšice je o něco větší hmyz (4-6 mm) a nemají křídla. Sají nejčastěji na nových výhoncích a jsou dobře viditelné. Pomáhá prudká sprcha, kterou všechny mšice spláchneme. Při silnějším napadení použijte chemický prostředek Pirimor.

Svilušky

Svilušky patří k maličkým zástupcům hmyzu (do 0,7 mm) s bílou až červenooranžovou barvou. Škodí sáním listů. Vyskytují se v suchém prostředí, a tak nejjistější ochranou je osprchování rostlin, prevencí pak dostatečná zálivka a rosení listů.

Puklice

Jedná se drobný hmyz, který je pokrytý voskovým štítem. Na rostlině vypadá jako puchýřky. Zbavit se jich můžeme mechanicky (sběrem rukou), nebo použít mýdlový roztok, popř. olejovou emulzi, která hmyz udusí. Tyto prostředky na olejové bázi jsou ekologické, vybírejte např. Biool nebo Frutapon Folio.

Vlnatky

Jsou příbuzné mšicím a mají tělo pokryté hustými bílými chloupky. Jejich největší nevýhodou je, že kromě povrchu rostliny mohou žít v kořenech, a tak je často objevíme až příliš pozdě. Pomáhá proti nim mechanické odstraňování, sprchování rostliny, při velmi těžkém napadení chemický postřik (Mospilan, Confidor, Applaud).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář