Mnoho škůdců se objevuje právě v květnu, v souvislosti s tím, jak se začínají vyvíjet mladé plody ovocných stromů. Zakročte proti nim včas a nejlépe pomocí přírodních prostředků, ať nepřijdete o velkou část úrody.
Obaleč jablečný
Na jabloních si nejčastěji všimnete obaleče jablečného (Cydia pomonella). Mladé lístky na konci výhonů jsou totiž jakoby obalené pavučinkou. Pomoc z přírody je velmi jednoduchá – jedná se o odvar z vratiče obecného (asi 0,5 kg čerstvého vratiče nechte 24 hodin louhovat v 10 litrech vody, poté ještě asi 30 povaříme a přecedíme, používáme vychladlé, nejlépe v nádobě s postřikovačem). Další možností boje proti obaleči roztok draselného mýdla (asi 200 g draselného mýdla rozpustíme v 10 litrech vody) a tímto roztokem postřikujeme napadené stromy.
Obaleč švestkový
Motýlek obaleč švestkový (Cydia funebrana) s rozpětím křídel pouhých 1,5 cm vám může znepříjemnit sklizeň švestek. Klade totiž vajíčka do mladých plodů a larvy, které se zde vylíhnou, způsobují opadávání plodů. Důležité je důsledně sbírat všechny napadené plody, aby se nevylíhli škůdci ve druhé generaci. Jinak pomůže preventivně i při výskytu postřik insekticidem (Sumithion Super, Decis aj.)
Vlnatka krvavá
Dalším nepříjemným škůdcem zejména na jabloních je vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum). Saje mladé listy a letorosty, způsobuje deformaci a zmenšení plodů i deformaci větví a koruny. Zejména citlivé jsou na ni odrůdy Parména zlatá, James Grieve a Coxova oranžová reneta. Pomoc se však nabízí v několika více méně přírodních prostředcích. Jednak vlnatku odpuzuje lichořeřišnice větší, kterou buď můžete pěstovat v blízkosti jabloní, anebo z ní svařit odvar, kterým budete stromy postřikovat. Další možností je opět roztok draselného mýdla, do něhož pro zvýšení účinku můžete ještě přidat ¾ litru lihu.
Vrtule třešňová
Muška podobná mouše domácí se jmenuje vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) a je dlouhá asi 5 mm. Klade vajíčka na nezralé plody, larvy způsobují červivost třešní. Plody navíc měknou, hnědnou a mohou i zahnívat. Moucha létá na konci května, takže nejvíce napadeny bývají odrůdy sladkých třešní (chrupky). Jako částečná ochrana působí žluté lepkavé desky, které umístíte do koruny stromů, nejlépe tam, kam nejdéle dopadá slunce. Jako pomoc proti již nakladeným vajíčkům a larvám se osvědčil přípravek Decis.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz